Čárky v seznamu vlastností

To jsem si tak jednou chtěla udělat jasno v tom, jak psát správně čárky ve chvíli, kdy vypisuji vlastnosti nějakého objektu. Myslím, že šlo o tuto větu:

„Lípa je statný listnatý medonostný strom.“

A moje Logika chtěla mezi statný listnatý a medonostný navalit čárky. Je to přece seznam vlastností lípy a výčet prvků v seznamech se odděluje čárkami. Má Sebereflexe však namítla, že Logiku nemám poslouchat v případě češtiny. A tak jsem zabrousila na facebook do skupiny milovníků češtiny, konkrétně do skupiny Chudák čeština aneb Jazyk náš vezdejší, kde mi to hned začali ochotně vysvětlovat. Každopádně mentální propast mezi námi byla příliš velká a i když byla snaha na obou stranách, nikam to moc nevedlo. Házeli po mě přívlastky, rozvíjeli násobky, ale nedalo se to ani vytknout ani vykrátit, tak jsem z toho chytrá vůbec nebyla O:). Každopádně mi tato diskuze přece jen byla ku prospěchu. Poskytla mi totiž nová klíčová slova, s kterými jsem šla za strýčkem Googlem. Byla to fuška, musela jsem přehrabat několik blogů, než jsem natrefila na pro mě srozumitelný článek s příklady! Tady je. https://vladimirvanecek.cz/nekolikanasobny-a-postupne-rozvijejici-privlastek/

Pokud jsem to správně pochopila, tak:

) dochází-li ve větě k průniku vlastností, čárky se nepíší. Každá další vlastnost upřesní popisovaný objekt (zúží množinu).

∪) dochází-li ve větě ke sjednocení vlastností, čárky se píši. Každá další vlastnost rozšíří množinu popisovaných objektů.

Lípa je statný listnatý medonosný strom.

V zahradnictví máme listnaté, jehličnaté, medonosné i okrasné stromy.


Z tohoto příběhu mi vyplynulo hned několik zajímavých postřehů:

  • Trpělivost poznání přináší.
  • To, že něčemu nerozumíme, jest proto, že jsme ještě nenašli srozumitelné vysvětlení.
  • Čím větší odborník, tím více termínů a tím horší učitel.
  • Ať žijou příklady bez keců.   /* na tom třeba zapracovat 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *