Co je to rovnice?

Rovnice je všechno co má = (rovná se neboli rovnítko). Ano, rovnice počítáme od první třídy a ani o tom nevíme. Příklady na které jsme zvyklí mají neznámou na pravé straně od rovnítka (jen nám ji tam nenapsali) Např.:
3 + 5 =
4 – 2 =
2 + 10 =

Správně by tyto rovnice měly vypadat třeba takto (a výsledek by se nepsal vedle příkladu/rovnice ale pod něj a pěkně by se dvakrát podtrhl):

3 + 5 = n
n = 8

4 – 2 = a
a = 2

2 + 10 = k
k = 12

A k čemu je to dobré? No k tomu, že teď tu neznámou (písmenko), můžeš strčit kamkoli. Např.:

3 + f = 8
r – 2 = 2
2 + d = 15

Dokážeš teď vypočítat kolik se rovná f,r a d? Pokud ne, zkus si třeba místo neznáme f představit nějaké číslo:

Bude rovnice platit když dáš místo f jedničku? Nebude, protože 3+1=4 a ne 8.
Bude rovnice platit pro f=2? Také ne, 3+2=5 a pět a osm také není to samé.
Co tak trojka? 3+3=6 a šest se také nerovná osmi.
Tři a kolik je osm?

 

Co je to neznámá?

Neznáma je hrníček, který schovává číslo. Podívej se sem a pochopíš 😉 Protože by se ale hrníčky dlouho kreslily, místo hrníčků používáme písmenka, třeba x nebo h jako hrníček 😉 Ve fyzice třeba označujeme písmenem t neznámou která představuje čas (time), nebo v neznámou pro rychlost…