Čtyři v řadě

Tato hra v plastovém vydání, mě zaujala v jednom obchodě. Neodolala jsem a koupila jí. A je to příjemné zpestření dlouhých letních večerů. Chytrý člověk si však poradí i bez plastových udělátek. Stačí mu čtverečkový papír.

Hra čtyři v řadě jsou v podstatě o gravitační piškvorky na čtyři. Hrací plochu tvoří síť 7×6 (7 sloupců a 6 řádků).  Hráčí nastřídačku hází žetony zvrchu a vyhrává ten, kterému se podaří vytvořit řadu (svislou, vodorovnou, nebo diagonální). Podívej se na video vpravo.

Jak hrát na čtvercovém papíře?

Na čtvercovém papíře si vyznačíme hrací plochu 7×6 čtverečků. Přičemž jednu z delších hran této plochy označíme jako zem. K ní pak musí „padat“ naše tahy. Dál hrajeme jako piškvorky. Se soupeřem se střídáme se v umísťování křížků a koleček. Ale musíme pamatovat, že kolečka i křížky jsou přitahovány k zemi a nesmí tedy zůstat viset ve vzduchu.

Jak si vyrobit gravitační piškvorky

Určitě není problém si tuto hru vyrobit z různých materiálů. Například můžeme použít sadu dřevějných kostek které si nabarvíme na dvě různé barvy a ty pak skládáme na sebe. Můžeme do polystyrenu zapíchnout sedm špejlí a na ty pak navlékat korále/matičky šroubků/duté těstovny, které jsme si nabarvili…

Nebo můžeme hrát na zemi s kameny. Křídou si nakreslíme hrací pole a hrajeme podobně jako na papíře a gravitaci si jen představujeme. A když si ji jen představujeme, můžeme s ní experimentovat. Můžeme zkusit gravitaci během hry měnit 😉