Hlavolam princů a princezen

Hravý převoznický hlavolam ze středověku. Dokážeš převést všechny princezny a prince přes řeku tak, aby všechny princezny zůstaly nepolíbené?

Toto je jeden z mých nejoblíbenějších hlavolamů, pravidla jsou jednoduchá stručná, námět zábavný a řešení těžké, leč hravé.

Zabavila jsem tím už spoustu dětí i dospělých, ale řešení nepovím. Proč? Protože bych vás připravila o zážitek z luštění! Je to stejné jako prozradit někomu konec filmu, nebo zápletku knihy. A stejně jako někomu trvá přečíst knihu týden, jinému rok, stejné je to i s hlavolamy… ale ten zážitek, když na to příjdete sami, třeba po týdnu, po měsící nebo klidně i po 2 letech, ten za to stojí, tak se nenechte o něj připravit 😉

Pokud nemáte doma tyto originální figurky, žádný problém za pár minut jem máte namalované na kouscích papírů, fajnšmekři mohou pomalovat kamínky.

Pravidla hlavolamu

Cílem hlavolamu je přepravit všechny prince a princezny na druhý břeh řeky, tak aby princezny zůstaly nepolíbené.

Máte k tomu dvoumístnou lodičku, která nemůže přeplavat řeku bez pasažéra (samotnou loďku odnese proud řeky).

A pasažery tvoří 3 sourozenecké páry (tedy 6 figurek). Každý sourozenecký pár se skládá z princezny a prince. Brácha segrře pusu nedá, to dá rozum. Ale cizí princezny jsou pro prince příliš velké pokušení. Tak bacha na to!

Hlavní problém tohoto středověkého hlavolamu spočívá v přísných etickýmich pravidlech, kterými se musí tito mladí šlechtici řídit. A tehdejší etika praví: Svobodná princezna nesmí zůstat sama v přítomnosti muže, bez dozoru příbuzného! Neb by toho takový mládenec mohl zneužít a políbit jí! A to byla ve středověku katastrofa, protože došlo ke zneuctění princezny!! A pro vás tímto láskyplným gestem :* hlavolam končí, neb jste prohráli 😛 problém jste nevyřešili a můžete začít znovu.

Ještě jedno důležité upozornění. Princ vyskočí automaticky na břeh, nebo do loďky, kde je samotná (bráchou nechráněná) cizí princezna a políbí jí. Takže když princ doveze segru na břeh kde je sama cizí princezna. Vyskočí si za ní z loďky sám bez vašeho svolení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *