HOLKY & KLUCI

Toto téma ke mě přišlo jako blesk z čistého nebe před rokem. Neustále se vrací, vyplavuje vzpomínky z dětství a nutí mě hledat původ a příčinu rozbrojů mezi holkami a kluky. Rozbrojů, které začínají v dětství, gradují v pubertě a vlečou se s námi kolikrát až do smrti 🙁

Proč? Jak? Kdy? Kde? …k tomu dochází. A lze tomu předcházet? Tak na tyto otázky hledám všemožně odpovědi a o své pátrání se s vámi dnes podělím. Snad vám to bude k užitku a harmonizuje to vaše vztahy.

Ať jsem se při svém pátrání vydala kterýmkoli směrem, vždy mě to dovedlo k tomuto tématu:

Rozdíly mezi klukem a holkou

Opačné pohlaví není zlé, není blbé, je jen jiné, hodně jiné a to nám vůbec nedochází. Marně se domníváme, že rozdíl mezi klukem a holkou třeba hledat v kalhotech/pod sukní (a ve vyšším věku ještě pod tričkem)… To jsou jen drobné detaily. Řešit rozdíly mezi klukem a holkou a omezit se na pindíka a pipinku, je stejné, jako řešit rozdíly mezi koněm a kolibříkem a omezit se jen na barvu jejich očí. V obou případech nám to podstatné uniká…

Podstatné rozdíly mezi koněm a kolibříkem

To je jinak docela trefné přirovnání s tím koněm a kolibříkem. Tak zkusme nejdříve najít rozdíly mezi těmito dvěma tvory.

Když poodstoupíme od obou zvířat a přesuneme svou pozornost z očí na celého tvora, najednou najdeme mnoho dalších rozdílů, než je barva očí. Vlevo spatříme zvíře velké, silné a rychle. Vpravo pak tvora drobného, mrštného a jemného. Když se na ty zvířata díváme z povzdálí, snáze pochopíme, proč to hnědooké nelítá a to modrooké se nepase. A když ty tvory lépe chápeme, jsme schopni s nimi rozumněji zacházet a předcházet zbytečným konfliktům. Například už se nebudeme zlobit na koně, za to, že nám zlikvidoval okrasný keř fuxií, kterým jsme mu vyzdobili ohradu. A podobně se nebudeme pohoršovat nad tím, že ani 6 kolibříků v zápřahu nepohne kočárem… Ty zvířata nejsou blbé, blbý je jen náš přístup k ním.

Podstatné rozdíly mezi holkou a klukem

Tak, a teď zpátky k holce a klukovi. Uděláme to stejně jako v předchozím případě. Abychom pochopili rozdíly mezi holkou a klukem. Musíme od obou bytostí poodstoupit a přesunout svou pozornost z rozkroku na celého tvora.

…ne, ne, to je málo. Účes a oblečení nás nevytrhne. Musíme ještě kousek poodstoupit…

…jo, jo, to je vončo. Problém je, že ty podstatné rozdíly mezi holkou a klukem nejsou tak očividné, jako u kolibříka a koně. Nenacházejí se totiž na těle, ale skrývají se v hlavě. I když na první pohled vypadáme podobně, naše chování, myšlení a cíle jsou velmi odlišné. A to, že si tyto odlišnosti neuvědomujeme, způsobuje velká nedorozumnění mezi holkami a kluky. Pojďme se na ty odlišnosti podívat zblízka.

HOLKY

Pro holku jsou důležité VZTAHY.

Proto holky dokážou celé hodiny kecat a řešit vztahy – kdo kdy co řekl, co tím myslel, co asi cítil, jestli to mohl říct jinak, atd. Tímto způsobem si holky ujasňují a utužují vztahy, trénují si tím schopnosti (rétoriku, diplomacii a empatii), které předcházejí konfliktům. Protože konflikty jsou ve světě holek špatné, kazí vztahy! Je už jen jedna věc, horší než konflikt – útok, fyzický útok.

Útok holky chápou jako projev nenávisti, tedy nejhorších možných vztahů.

HOLKY CHTĚJÍ, ABY JE DRUZÍ MĚLI RÁDI.

Proto holky věnují tolik pozornosti tomu, aby se druhým líbily. Chtějí, aby je druzí měli rádi.

 

Holky se nemají plést do soubojů kluků. Nevyjadřujte se k tomu, neodsuzujte to, nechoďte žalovat. Pokud nehrozí ztráty na životech, nepleťte se do toho. Slabšího rváče ještě víc svou pomocí ponížíte a silnějšího připravíte o trofej z vítěztví.

Jiná situace nastává útočí-li kluk na holku. Holky se třeba vždy zastat, případně doběhnout pro pomoc.

Jak se bránit útokům kluka?

Holky nevysmívejte se síle a schopnostem kluků. Vyhněte se kecům jako: ty jsi slabý, neschopný, hloupý,… nebo blbému hihňáni, když učitel nějakého chudáka drtí před tabulí. Mrzí je to a dají vám to při nejbližší příležitosti sežrat.

KLUCI

Pro kluka jsou důležité CÍLE.

Kluci potřebují dosahovat cílů. K tomu potřebují trénovat schopnosti jako je síla, odvaha, vynalézavost, obratnost, výdrž, zručnost,… Proto kluci chvíli neposedí, musí někde lítat a něco tropit. Na prdeli se dá těžko dosáhnout nějakých cílů.

Proto se kluci perou. Je to účinný způsob, jak trénovat všechny výše zmíněné schopnosti.

Co na tom, že ho poražený soupeř nebude mít rád? Bude ho ale respektovat a to je pro kluka podstatné.

KLUCI CHTĚJÍ, ABY JE DRUZÍ RESPEKTOVALI.

Proto kluci tolik machrují. Chtějí, aby je druzí obdivovali a vážili si jich.

 

Kluci nesmí útočit na holky! Na holky útočí jen slaboši, kteří si útokem na slabší honí své pošramocené EGO. Frajeři svou agresivitu a sílu používají k ochraně holek před výše zmíněnými úchyly.

Kluci, když máte neodolatelné nutkáni zlobit nějakou holku, je to proto, že se vám líbí a přirozeně chcete zaujmout její pozornost. Místo útoku zvolte jiný způsob, jak s ní navázat kontakt. Nabídnout jí sváču, zeptat se jí jak se má, co má ráda, nebo jí požádejte o pomoc. Holky děsně rády někomu pomáhají.

Jak se bránit útoku holky?

Kluci, nevysmívejte se citům holek. Vyhněte se kecům jako: ty miluješ toho, on miluje tebe,… podobné fórky holkám ubližují. Je to pokus znehodnotit její vztahy s druhými. Mrzí je to a dají vám to při nejbližší příležitosti sežrat.

 ZDVOŘILÉ PROSBY

Komunikace holek je opatrná, ohleduplná, jedním slovem zdvořilá. Tím nemám na mysli, že holky používají méně sprostých slov. Jde spíš o typ vět. Holky téměř nepoužívají rozkazovací věty. K rozkazovacím větám se uchýlí, jen když jsou vytočené.

Proto holky mluví více než kluci. Informaci zabalí do spousty zdvořilostních frází a přidají množství detailních informací, aby nedej bože nedošlo k nedorozumění. Nedorozumění totiž může vyústit v konflikt a ten kazí vztahy. A zdvořilost vztahy zlepšuje.

Holky nerady obtěžují své okolí požadavky. Nechtějí být na obtíž. Když už ale potřebují pomoc. Poprosí o ní, často formou otázky. A doplní dlouhým vysvětlením, proč to nejsou schopný zvládnout samy a někdy se zvládnou i za svou prosbu i omluvit.

„Markét, promiň že tě otravuju, ale mohla bys mi prosím tě podat tam tu knihu, já na ní nedosáhnu a minule mi ujela židle a já se přizabila, tak se teď bojím stoupat na židle. Potřebuju tu knihu kvůli tomu referátu…“

Holky, zestručněte komunikaci s klukama. Děsně je to unavuje. Omezte zdvořilostní vatu. Omezte se na věty jednoduché oznamovací. Naučte se používat věty rozkazovací a v žádném případě z nich nedělejte tázací.

„Martine, mohl bys mi podat tu knihu?“

Takto nešikovně překlopenou větou rozkazovací, jste Martina pěkně nakrkli, neb jste zpochybnili jeho schopnosti. A to do takové míry, že pochybujete, že je vám schopen podat obyčejnou knihu! Jako proč by nemohl? Je snad mrzák, který neudrží předmět v ruce? Nebo takový slaboch, že neuzvedne knihu? Jako fakt by Maritna zajímalo, z čeho soudíte že UŽ NEMŮŽE. Plive snad krev a lapá po dechu?

 STRUČNÉ ROZKAZY

Komunikace kluků je rychlá, stručná a efektivní.  Kluci prostě nemají čas na hledání vhodných slovíček a obratů. Musí dobývat cíle a ne o nich kecat.

Holky to považují za nezdvořilost a často se urazí. Hele nemějte to klukům za zlé. Zatímco holky v pravěku udržovaly oheň v jeskyni. Kluci se snažili se něco ulovit. A při takovém lovu je zdvořilost fakt na škodu. Než by lovec zdvořile požádal svého kolegu o spolupráci, kořist by byla dávno v pryč.

Proto kluci často používají věty rozkazovací.

„Hej! Marine, přihrej!“

„Tondo! Chytej!“

A někdy ani to ne. Třeba jen písknou a gestem naznačí, že máte za nimi přijít.

Kluci, vyhněte se rozkazovacím větám při komunikaci s holkami. Děsně je tím nakrknete. Mají pocit, že je tím degradujete na svého psa, který má skákat, jak vy pískáte. Věty rozkazovací, pro holky překlopte na věty tázací. Pokud se vám to nedaří, vsuňte tam alespoň slovo prosím. A přidejte nějaké doplňující info. Každé slovo navíc je bod pro vás.

„Lenko, sedni!“  úplně špatně, za 5

„Lenko, sedni prosím!“ 4

„Lenko, sedni si prosím.“ 3

„Lenko, mohla by sis sednout?“ 2

„Lenko, mohla by sis prosím sednout?“ 1

„Lenko, mohla by sis prosím sednout? Nevidím.“ 1*

 PÉČE a POMOC

Přirozená potřeba holek je péče o druhé. Pečovat o zvířátka, rostlinky, děti, kamarádky, prostě o cokoli. Holky vzájemně o sebe pečují, pomáhají si, chlácholí se, když se jim něco stane, vzájemně se krášlí, atd. Péči považují jako projev náklonosti. Když někdo o někoho pečuje, dává mu tím najevo, že mu na něm záleží, to dá rozum, ne? Ne.

Holky ani ve snu nenapadne, že svou péči můžou někoho urazit! Ale můžou a dělají dnes a denně. Svou nevyžádanou péči urážejí, ztrapňují a ponižují kluky! Přičemž klukem je myšlena osoba mužského pohlaví starší 6ti let. Takže maminky, babičky, taky si hoďte zpátečku.

Jako já na tuto informaci čučela taky jak vyoraná myš. Musela jsem si to přečíst 10x, abych se ujistila, že dobře chápu. Další měsíce jsem to vstřebávala a dobrý rok mi trvalo, než jsem se naučila ovládat svůj pečovatelsko-pomáhací instinkt před klukama a chlapama. A velmi to pomohlo k lepším vztahům.

Holky pomáhají automaticky, nečekají až je někdo požádá o pomoc. Vidí-li někoho v nesnázích, přiskočí, pomůžou, zachrání. Je to logické. Kdyby matka čekala, až ji její nemluvně výslovně řekne, že potřebuje najíst, asi by moc nemluvňat nepřežilo.

Holky se musí naučit výslovně si říkat klukum o pomoc. Ideálně jednoduchou větou rozkazovací, bez zbytečných informací, proč pomoc potřebujete. Klukům lichotí, když jsou žádání :D. Žadatel prosbou o pomoc vlastně skládá obdiv jeho schopnostem.

Holky se musí naučit NEpomáhat a NEpečovat o kluky! Pečovatelské instinkty holek jsou určené na děti, případně zvířata a rostliny. Uplatňovat je na kluky je chyba.

 SAMOSTATNOST

Kluci potřebují dosahovat cílů SAMOSTATNĚ (pokud je to možné). Jako umí pracovat v týmu, to jo. Ale chápeš ne, je to jíné když uloví kance 5 borců a když jej uloví 1 BOREC! Ten, co ho uloví sááám je 5x větší borec a vypráví si o něm ještě stovky let, že Bivoji?

A teď si představte, že tenhle Bivoj se vydá do lesa, utkat pro změnu s medvědem a za ním běží maminka, sestra, nebo jeho milá, mává na něj pletenou čepičkou a přes celou vesnici křičí: „Bivojku, vezmi si čepičku, ať nenastydneš!“

Když kluk uzná, že potřebuje pomoc, ŘEKNE SI o ní. Nejdřív však musí důkladně prověři, že na to skutečně sám nestačí. Kluk potřebuje hlavně dosáhnout cíle. Za sólové dobytí cíle je sice více bodů, ale skupinové dosažení cíle se taky počítá.

Nevyžádaná pomoc (péče, rada) je klukem chápaná jako urážka, protože nápomocná osoba očividně pochybuje o jeho schopnostech, samostatnosti a považuje jej za neschopného!

Vidí-li kluk někoho v nesnázích (přesněji řečeno v procesu dobývání náročného cíle) nepomůže mu. Nepomůže mu doku jej dotyčný o pomoc nepožádá. Jako přátelské gesto mu nabídne svou podporu hecováním: „To dáš. To zvládneš.“
nebo vyjádří svůj obdiv: „Tý jo ty sis ale naložil!“
Kluka tím potěšíte, ale holku, která nedobývá náročný cíl, ale je v nesnázích, tím pěkně nas**te.

Kluci se musí naučit pomáhat holkám bez vyzvání. Je to fuška vůbec poznat, že někdo potřebuje pomoc. Kluci nemají vyvinutý ten pečovatelský cit jako holky. Proto v minulosti vznikaly různé taháky, které radili podržet dámě dveře, či přisunout jí židli ke stolu. Bohužel už jsou tyto rady trochu po platné době. Zkusím tedy dát pár modernějších týpu:

 • piští a vlastně vždy, když se holka hlasitě projeví a nezní to jako smích, se můžete přijít zeptat, jestli je v pořádku a nepotřebuje pomoc.
 • tahá těžké břímě heká a funí při tom (třeba žíněnku, nebo se snaží stáhnout starou tabuli, nebo s ní cloumá pes na vodítku).
 • neví si s něčím rady
 • má hlad/žízeň
 • potřebuje někam jít, ale bojí se jít sama
Nešťastná holka potřebuje SPOLEČNOST.

Když holka pláče, je smutná, ve stresu, něco se jí stalo, potřebuje společnost, aby se jí ulevilo. Potřebuje se ze svého neštěstí vypovídat. Tím, že o svém trápení hovoří, se jí uleví. K tomu se nejlépe hodí její kamarádky, které intuitivně vědí, jak jí správně vyslechnout, protože jsou taky holky.

Vyslechnout nešťastnou holku je na jedné snadné. Stačí jen poslouchat a přikyvovat, že vnímáte. Na druhé straně to může být pěkně náročné, když máte potřebu její problémy nějak zlehčovat, řešit a radit jí. A přesně tak reagují kluci, když si jim někdo stěžuje.

Holky, nešťastného kluka, třeba nechat na pokoji. Když vidíte někde zničeného kluka o samotě, dejte mu pokoj a běžte si po svých. Potřebuje si to vyřešit sám. Neptejte se ho, co ho trápí, nesnažte se jej rozveselit. Prostě ho ignorujte. Vím, že je to těžké, ale zkuste to.

Nešťastný kluk potřebuje SAMOTU.

Když je kluk nešťastný, ve stresu, něco se mu stalo, potřebuje být sám. Potřebuje si své problémy vyřešit sám, v klidu daleko od lidí.

To nejhorší co můžete takovému nešťástníkovi udělat je, že za ním v takových chvílích budete lozit, ptát se ho co mu je, co ho trápí, apod. Zaručeně ho tím vytočíte do běla a možná vás i seřve.

Kluci, nešťastnou holku třeba vyslechnout. Když vidíte zničenou holku plakat o samotě (a nejste příčina jejího neštěstí) neignorujte jí. Potřebuje se ze svého trápení vypovídat a patrně nikde kolem nejsou její kamarádky. Zeptejte se jí, co jí je a tiše jí vyslechněte. Jen poslouchejte a nemluvte, neraďte, nezlehčujte její problém. Vím, že je to těžké, ale zkuste to.

 STRACH

Holky se bojí. Bojí se zůstat někde samy. Bojí se neznámých míst. Jsou bojácné a opatrné. Vyhýbají se nebezpečí a vidí nebezpečí i tam, kde jej kluci nikdy neuvidí.

Proto se holky zdržují ve skupinkách.

Proto spolu chodí všude, třeba i na záchod.

Bát se o sebe i o druhé, není slabost holek, ale obezřetnost. Souvisí to s jejich zranitelností, pečovatelstvím.

Holky by se za svůj strach neměly stydět. Prostě to mají dané v instinktu a je to tak v pořádku. Jejich strach je chrání. Odvahu u holek vyřadila evoluce. V minulosti ty odvážne prostě nepřežily 🙁

Kluci asi nikdy nepochopí, že se někdo bojí jít sám do vedlejší místnosti, nebo na záchod. Chápat to nemusí, stačí to respektovat a nevysmívat se za to holkám. Holky žijí v jiném (nebezpečnějším) světě než kluci. Moje kamarádka šla jednou v létě na plovárně sama na záchod… Vrátila se s rozbitou hlavou. Za bílého dne na plovárně plné lidí číhal na dámských záchodech grázl, co se tam na ní vrhl. Při souboji jí třískl hlavou o umyvadlo. Naštěstí se pak na záchodě objevil někdo další, útočník se lekl a utekl.. Tolik malé okýnko pro kluky do světa holek, aby lépe pochopili jejich obavy.

 ODVAHA

Kluci hledají výzvy, kde otestovat svou odvahu. Vyhledávají nebezpečí. Hecují se kdo skočí z větší výšky, kdo vyleze výš, kdo se potopí hlouběji, kdo sjede kopec rychleji, apod.

Opět tak získávají své trofeje za dosažení různých cílů (seskok z 2m, ponor do 3m,…). A samozřejmně obdiv a respekt okolí.

Pohybovat se samostatně, bez doprovodu je pro kluka úplně normální a samozřejmé. Je pro něj jen těžko představitelné, že s tím někdo může mít problém. Ale holky mají.

Nevystavujte holky nebezpečným situacím. Nenechávejte holku o samotě. Třeba když jí vytáhnete večer do kina, doprovoďte jí domů, nebo alespoň s ní počkejte na autobus. Minimalizujte čas, který se bude muset pohybovat sama.

Nevystavujte holky nebezpečným situacím, např. rychlé jízdě, či adrenalinovým zážitkům o které nestojí. Jako i holky si občas musí něco dokázat, začnou s vámi třeba závodit při sjezdu na kole. Nenápadně přibrzděte a dopřejte jí bezpečné vítězství. Pokud jí budete v rámci závodu hecovat v rychlé jízdě, dostanete jí do nebezpečné situace. Holky mají pomalejší postřeh a jízda, která je pro vás ještě bezpečná, pro ně už dávno není.

 MĚSÍC

Holky podléhají energii měsíce. A jejich aktivita se mění po týdnech v měsíčních cyklech.

 • aktivní fáze – výkonná, odolná
 • společenská fáze – přátelská
 • kreativní fáze – citlivá, výbušná, soukromí
 • odpočinková fáze – potřebuje klid

Tyto fáze jsem rok pozorovala a mohu potvrdit, že se projevují jak u dospělých žen, tak u děvčátek, které ještě nemají menses.

 SLUNCE

Podobně jako holky, tak i kluci prý mají své fáze. Ty však řídí cyklus Slunce a opakují se tedy každé den.

 • aktivní fáze – dopoledne
 • společenský fáze – odpoledne poledne
 • kreativní fáze – v podvečer
 • odpočinková fáze – v noci

Tak tohle byla teorie. Tyhle věci nemám ze své hlavy. Tímto článkem jsem chtěla děckám přiblížit poznatky zejména z knihy Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, která je psaná pro dospěláky a pro děti není moc čitelná. Přesto však obsahuje spoustu užitečných informací, které už i děti mohou využít, zkoumat a dál rozvíjet při komunikaci s opačným pohlavím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *