Jak kreslit akvarelovými barvami

Mezi akvarelové barvy patří klasické vodovky a temperky, které známe ze školy. Vodovky jsou jen ztvrdnuté temperky, které je třeba zase rozředit. Budete se divit, ale těmito barvičkami lze vykouzlit opravdu nádherné obrazy, jak můžete vidět na videích níže.

  1. První finta spočívá v tom, že přilepený papír namočíme. Na vlhkém papíře se barvy krásně rozpíjejí a vytvoří barevný podklad. Kdyby papír nebyl přilepený, mokrý se nám skroutí.
  2. Druhá finta je šetřit barvičkama. Stačí nanést skutečně jen malé množství barvy a pak to dál roztírat jen pomocí vlhkého štětce. Tím vzniknou plynulé přechody.
  3. Na uschlý papír pak už kreslíme ostré detaily, mohou to být siluety lidí, stromů, domů, vše co chceme na obraze zvýraznit.
  4. Odhadnout množství barvy chce cvik a tak nám kolikrát vyleze obrazek, který působí tak nějak nesourodě, příliš barevně, kontrastně. V tom případě vše může zachránit malá sprška. Ano strčit dílo do sprchy a barvy spláchnout. Přebytečná barva se smyje a celý obraz se sjednotí.
  5. Poslední tip na závěr. Kreslit barevný obraz je náročnějíší než kreslit jednobarevný obraz. Pro začátek je dobré kreslit jednobarevně. Neznamená to nutně jen černobíle. Vybereme si například jednu barvu (hnědou, modrou,…) a celý obraz kresláme jen pomoci různých odstínu základní barvy (vodou sesvětlujeme a přimícháváním černé barvy ztmavujeme).

Nejjednoduší

Tak tohle už je vskutku profík. Nakreslit mlhu to chce kus cviku.