Jak se hraje kvarteto

Zase jedna stará hra z šuplíku prababičky. Tentokrát karetní. Kvarteta byly svého času velmi populární, neboť se dají udělat na libovolné téma (od motýlů a zvířat přes lokomotivy, auta, stíhačky, až po české spisovatelé a podobné školské potřeby).

Obr.1: Staré motýlí kvarteto i s popisky o jednotlivých motýlech.

O co jde? Kvarteto tvoří 8 x 4 = 32 karet. Karty jsou rozdělené do osmi skupin, každá skupina tedy obsahuje čtyři karty. Na obr.2 níže vidíme kvarteto stíhaček, které jsou rozdělené podle zemí. Každá z osmí zemí má tedy čtyři stihačky. Kvarteto ptáků by mohlo mít např. skupinu dravců, pěvců, vodních ptáků, apod. V každé skupině by pak byly čtyři exempláře ptáků (orel, káně, sokol, výr). Pro lepší orientaci byvaji karty označeny číslem a písmenem (A1, B1, C1, D1, A2, B2, C2, D2,….., A8, B8, C8, D8), kde číslo označuje skupinu a písmena, pak jednotlivé prvky v skupině.

Cílem hry je nasbírat co nejvíce kvartet (čtveřic), tedy kompletních skupin.

Hra začíná tím, že se rozdají všechny karty. Hru musí hrát minimálně tři hráči. Jeden z hráču začne tím, že si vybere jiného a požádá jej o nějakou konkrétní kartu, nejlepe takovou kterou potřebuje.

  • Má-li dotázaný hráč kartu, musí jí odevzdat a vyzyvatel (ten co se ptal) si jí vezme a pokračuje dál. Na tahu zůstává stejný hráč a dál žádá kteréhokoli hráče o nějakou kartu (např. „Lenko, máš D3?“). Jede tak dlouho, dokud se nesplete.
  • Nemá-li dotázaný hráč kartu, řekne že jí nemá a dostává se tak na tah (tedy dotázaný hráč, který neměl požadovanou kartu je na tahu).

Podaří-li se někomu nasbirat kvarteto, ohlasí to, vyloži jej před sebe na stůl a hra pokračuje. Hra končí ve chvíli, kdy se vyloží poslední kvarteto a nikdo už nemá karty v ruce. Vítězí ten, kdo nasbíral nejvíce kvartet.

Obr. 2: Kvarteto stihaček, má čtyři typy stíhaček ke každé z osmi zemí.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *