Jak se hraje Mlýnek?

I když jsou deskové hry  dnes celkem populární, na ty staré se tak nějak zapomnělo. Proto vám chci představit jednu z nejstarších společenských her – Mlýn. Fičeli na tom lidé už v době bronzové (viz. wiki)! A pobavi to člověka i dnes. Jde o hru pro dva hráče, která vzdáleně připomíná piškvorky. Každý se snaží dát 3 kameny vedle sebe, ale o tom vice v pravidlech níže.

Jak vyrobit deskovou hru Mlýn?

Na rozdíl od moderních (drahých) společenských her, si Mlýn vyrobime za chvilku i bez peněz.

Potřebujeme k tomu:

  1. Herní desku – tři vnořené čtverce spojene v polovině stran. Vidíme jí na obrázku vpravo. To si překreslíme na papír, na karton, na chodník křídou, vyryjeme do písku, nebo vyskládáme z větviček.
  2. Herní kameny (2×9=18) – každý hráč má 9 kamenů. Můžeme si najít 9 světlých a 9 tmavých kamínku, nebo si šutry nabarvit akrylovými barvami. Nebo použít místo kamenů cokoli jiného (fazole, hrášek, těstoviny, žaludy, liskove ořížky, …).

Jak se hraje Mlýnek?

Pravidla Mlýnu jsou pěkně vysvětlené na videu níže. Je sice anglické, ale myslím, že i neangličan to z toho pochopí. Kdyby ne tak pod videem je to ještě rozepsané.

Hra Mlýn je pro dva hráče. Každý má na začátku 9 svých kamenů.
V první fázi oba hráči na střídačku pokládají své kameny na herní desku a snaží se vytvořit mlýn.
Mlýn je situace, kdy leží 3 kameny stejné barvy vedle sebe.
Ten kdo vytvoří mlýn, sebere soupeřovi libovolný kámen z herní desky. A jede soupeř.
Jsou-li všechny kameny rozmístěné, začíná druhá fáze hry. Hráči svými kameny nastřídačku pohybují. Každy tah se hráč musí pohnout jedním ze svých kamenů a to pouze po čáře a na volné místo. Opět se každý snaži postavit mlýn, aby mohl soupeřovi sebrat libovolný kámen.
Hra končí, pokud se jeden z hráčů nemůže pohnout (tedy prohrává). Nebo mu zůstaly jen 2 kameny a nemůže tedy vytvořit mlýn.