Jak se hraje Timeline (časová osa)

Vědomostní hry moc nemusím, proto jsem k této hře přistupovala s nedůvěrou. Ale v zápětí mě chytla za srdce. Nejde totiž o to, znát přesný letopočet události, nybrž umístit ji správně vůči ostatním. A tak místo toho, aby člověk lovil ve své fotopaměti čísilko, přemyšlí zda se Einstein už díval na televizi, nebo jestli mohl mít plyšového medvídka na spaní 🙂


Hru Timeline tvoří sada kartiček. Na jedné straně karty je název historické události a druhá strana je navíc opatřená letopočtem. Vyrobit si takové kartičky je snadné.

Samotná hra pak probíha tak, že si hráči vylosují 5 karet letopočtem dolů. Doprostřed se dá jedna karta letopočtem nahoru, kolem které se začne tvořit časová osa. Postupně pak hráči umísťují libovolné ze svých karet na časovou osu (před, za, mezi už vyložené karty. Po umístění se karta otočí letopočtem nahoru a ověří se zda hráč umístil kartu správně vůči ostatním. Pokud se to nepovedlo, karta se odloží bokem a hráč si místo ní dobere novou. Vítězí ten, kdo se první zbaví všech karet.

Ještě jeden postřeh. Pokud máte dobrou pamět a rychle si letopočty zapamatujete, hra pro vás brzy ztratí kouzlo. Do domácí herničky, tedy není úplně vhodná. Ale do herních klubů, knihovny, družin, škol a jiných institucí skvělá volba.

1 komentář na „Jak se hraje Timeline (časová osa)“

  1. S dětmi jsme Timeline hrávali rádi. Ale problém je v tom, že děti se to rychle naučí zpaměti, takže rodiče nemají šanci.
    Jedna pomoc ale existuje, totiž doplňovat si vlastní kartičky a další události (umí to aplikace Timixi). Celou časovou osu na vlastní téma si můžete vytvořit sami (nebo použít už hotovou: https://www.timixi.com/timeline/detail/406 ) a pak si vygenerovat hrací kartičky. Děti se zabaví nejdřív při vystřihování a slepování, pak i při hře 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *