Jak se hraje Viktoriánský ples

Tato logická hra pochází z Viktoriánské anglie. Pojďme se přenést na ples královny Viktorie, mezi urozené princezny a prince, kteří se snaží zatančit veselý, leč velmi spletitý tanec.

Taneční parket (naše herní deska) ma zvláštní tvar, jak můžeme vidět na  obrázku 1 níže. Do jednoho rohu umístite 8 tanečníků (černých figurek) do opačného rohu 8 bilých figurek (tanečnic). Tím obsadíme všechny pole kromě prostředního, to jediné je na začátku hry prázdné.

Obr.1: Herní desku tvoří 17 polí tanečního parketu.

Zbývá pustit tématickou hudbu a můžeme se pustit do tance.

Cílem hry je, vyměnit si se „soupeřem“ pozice. Na konci hry tedy bíle figurky stojí na místě černých a naopak. Pole uprostřed je opět prázdné. Hráči nehrají proti sobě, ale naopak musí spolupracovat, jinak záhy uvíznou ve slepé uličce.

Herní tah – hráči se v tazích střídají. Táhnout musí některou ze svých figurek. Za tah se považuje jedna z těchto možností:

  • tah na sousední volné pole (obr.2),
  • přeskok přes vlastní figurku (obr.3),
  • přeskok přes soupeřovou figurku (obr.3),
Obr.2: Sousední pole na které může táhnout figurka uprostřed jsou zvýrazněna světle.

přičemž sousedním polem se rozumí takové pole, které hraničí celou hranou. Šikmý tah není povolen.

Hra končí

  • vítěztvím obou hráčů, podařilo-le se vyměnit si startovní pozici.
  • prohrou obou hráču, pokud nelze provést tah.
Obr.3: Figurka tanečnice vlevo nahoře se může přeskokem dostat na světlá volná pole. Podobně pak figurka tanečníka vpravo dole.

Výroba hry

Vyrobit si tuto hru je velmi snadné, stačí si na papír překreslit herní desku a obstarat si 8 bílých a 8 černých figurek (třeba pěšáků z šachu, dvě sady kamenů, fazolek, nebo si tanečníky nakreslit a vystřihnout z papíru.

Původní herní deska měla v polích zářezy, do kterých se zasouvaly černé a bíle kolíčky. Můžete se pustit i do této historické napodobeniny. A vyrobit si tak hru na cesty, která se vám nerozsype ani v kočáře 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *