Jak se hrají lodě

Lodě patří mezi mou oblíbenou hru. Jde o hru pro dva hráče, která simuluje námořní bitvu. Cílem hry je odstřelit a potopit všechny soupeřovy lodě.

Lodě jsou velmi nenáročná hra. Vše co potřebujte je čtverečkový papír a tužka.

  1. Každý hráč si na svůj papír vyznačí dvě hrací pole (10 × 10 čtverečků), které opatří souřadným systémem (řádky označí písmenky, sloupce čísly). Pomocí těchto souřadnic pak dokážeme identifikovat každý jeden čtvereček hracího pole. Čtverec A1 se nachází vlevo nahoře. Čtverec J10 vpravo dole.

    Obr.1: Jak vypadá hrací pole pro společenskou hru lodě. Do levého pole si umístím své lodě. V pravém poli si budu značit zásažené lodě soupeře. Vpravo mám seznam lodí na kterých jsme se předem domluvili. Oba hráči umisťují stejný typ i počet lodi.
  2. Dohodnete se na tvarech a množství lodí které budete mít. Můžete mít jen jednoduché lodě ve tvaru písmene I, nebo si vymyslet složitějíší tvary, inspirovat se můžete třeba u tetrixu.
  3. Zakreslíte si do svého plánku všechny lodě, na kterých jste se dohodli. Přičemž jednotlivé lodě se nesmí dotýkat. Pozor! Soupeř nesmí vidět na vaše lodě a vy na jeho.
  4. A začneme hrát. Dejmetomu že soupeř začíná. Vystřelí tedy na vaše lodě a to tak, že řekne souřadnici (např. D3). Vy kouknete na své lodě na pozici D3 a pokud je tam nějaká loď oznámíte soupeři zásah (případně zásah-celá loď potopená). Pokud tam žádná loď není řeknete voda. A střílíte vy. Zásah si zaznačíte křížkém do Pole nepřítelských vod, vodu tečkou. A zase se vystřídáte.

Příklad k obrázku 2:

Soupeř: Střílím na D3.
Vy: Voda. Střílím na B4.
Soupeř: Voda. Střílím na H6.
Vy: Zásah. Střílím na D7.
Soupeř: Zásah. Střílím …

A jak v tuto chvíli vypadá váš papír se podívejte následující obrázek 2.

Obr. 2: Jak vypadá hra po chvíli hraní.

Hraje se tak dlouho dokud nepotopíte všechny lodě soupeřovi, nebo on vám. Komu nějaké lodě po bitvě zůstali, ten vyhrál.

Co se naučíte při hraní této hry se dozvíte v článku o souřadných systémech. Na konci toho článku též najdete i tipy, jak si lodě zpestřit, až tě omrzí klasika.

 


Mohlo by vás také zajímat:

Jak se hraje mlýnek?

Prastará logická hra, kterou vyrobíte během chvilky.

Jak se hraje mikádo?

Vytahuj, aby se nepohly ostatní.

Jak se hraje Nim?

Kdo sebere poslední prohrává.