Zlomky

V první řadě je dobré uvědomit, že zlomky jsou to samé co dělení.

8/2 = 8:2 = 4

3:5 = 3/5

Pak zjistíme, jak snadno lze každé číslo přepsat na zlomek. Ať dělím jedničkou, jak dělím, číslo zůstává vždy stejné.

4 = 4/1

158 = 158/1 = 158 : 1 = 158

Abychom pochopili, k čemu zlomky vůbec jsou, je dobré si pod nimi něco přestavit. Třeba rozkrajený koláč, hodinový ciferník, kousek čokolády, nebo stavebnici lega.

Pokud jsme na tom s představivostí špatně, nebo koláč i čokoládu sníme rychlejí, než s ní něco stihnem vypočítat, můžeme vždycky použít kalkulačku a zlomek převést na desetinné číslo.

Na zlomkovém simulátoru si můžeme hrát s čitatelem a jmenovatelem a sledovat jak se mění velikost zlomků. Když to dobře pochopíme, budeme schopni odvodit vzorce třeba do fyziky.

Možná si také všimneme, že jeden zlomek jde napsat mnoha různými zpsoby. Stejně jako půlku pizzy mohu rozkrájet na libovolný počet kousku. A dokud žádný z nich nesním, budu mít pořád půl pizzy.

1/2 = 2/4 = 4/8 = 12/24 = 60/120 = ….

Když už si zlomek trochu ošaháme, můžeme zkusit zlomky porovnávat.

Násobení zlomků celým číslem není vůbec těžké.

Sčítání a odčítání zlomků může být také velmi snadné. Mám tu na toto téma tři testy:

A tady můžeme prozkoumat dělení zlomků.

Další výukové programy na procvičování zlomků najdete zde: https://zlomky-hrave.cz/

1 komentář na „Zlomky“

  1. Ano zlomek 52/6 můžeš chápat jako dělení 52:6. Když to takhle nabušíš do kalkulačky (nebo vyděliš ručně) dostaneš desetinné číslo 8,66666… A to je správně. Proti tomu nemůže nikdo nic namítnout. A lépe si tak ten zlomek představíš – když ti někdo slíbí 52/6 z čokolády, dostaneš rovnou 8 celých čokolád a ještě něco přes půlku té deváte.

    Jinak to, co po tobě asi chtějí „vypočítat“ je, tento zlomek zkrátit (zjednodušit). A to se robí tak, že hledáš číslo, kterým můžeš bezezbytku vydělit jak 52 (čitatele) tak 6 (jmenovatele). Šestka to není (čitatel by vyšel se zbytkem), trojka taky ne (52:3 = 17,333), ale s dvojkou by to šlo 52:2=26 a 6/2=3, takže jsme zkrátili zlomek 52/6 = 26/3.

    A ještě pro jistotu vyzkoušíme, jestli jsme se nesekli, takže nabušíme do kalkulačky 26/3 = 26:3 = 8,666 a tradá, vyšlo stejné desetinné číslo, jako na začátku, takže je to pořád stejné číslo, jen jinak zapsané.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *