Jak si vyrobit šaty (bez šití)

Letní šaty si můžeš vyrobit během pár minut a nepotřebuješ k tomu ani nůžky ani jehlu s nití! Vypadají dobře, jsou pohodlé a přesně tobě na míru. Stačí tí jen velký šátek, nebo jemná látka ve tvaru obdalníku, kterým se říká pareo nebo taky sarong, v Indii se s tím setkáme pod názvem sári. Když víš jak si je správně omotat, vytvoříš během chvilky šaty podle svých představ. Klikni na obrázek a spustí se ti názorné video.

Šaty ze šátku

Šaty z šátku

Minišaty z šátku

Šaty z šátku

Dlouhé šaty z šátku

Šaty z šátku

Šaty z šátku

Šortkový overal z šátku

Dlouhé šaty z šátku

Sukně z šátku

Tričko z šátku

Tričko z šátku

Tričko z šátku

Tričko z šátku

Sukně z šátku

Tričko z šátku

Šátek s páskem

Zajímavé že toto šátkové zabalování se dochovalo dodnes zejména v jižních zemí. A vrátíme-li se do historie konkrétně třeba do Antiky, zjistíme, že zamotávat se do látek, byvalo běžné i v Evropě. Krásný historický vývoj od motání ke střihům můžete vidět na tomto parádním webu Jak obléct pračlověka.

Mě ještě pobavilo kimono. Je to takový zajímavý milník mezi oděvem šitým a motacím. Kimono jakýsi tradiční kroj Japonska a Číny. Jak můžete vidět na videu níže, nějaký střih už zde je, ale oblékání formou motání zůstalo 🙂 Jakoby severnější národy, byly nuceny do vývoje odívání, jednak z hlediska úspory materiálu a jednak z hlediska, lepší těsnosti oblečení. Když začne foukat podzimní vítr a napadne sníh, musí mít oblečení holt i jinou funkci, než jen zakrýt nahotu 🙂