Jak udělat webovky

Už více lidí mě oslovilo s otázkou jak si mohou jednoduše udělat vlastní web. V tomto článku se budeme věnovat jednoduchému a rychlému způsobu, jak přijít k vlastním pěkným webovkám. Využijeme k tomu webových šablon, kterých jsou na internetu spousty. Stačí je jen stáhnout a přepsat. Nemusíme přitom ani moc znát HTML jazyk.

V následujícím textu budu mluvit o statickém webu, bez administrační části. Tento web je vhodný pro malé weby, s informacemi, které nepotřebujeme příliš často měnit. Například: osobní vizitky, firemní stránky, apod. Pokud ale chceme denně přidávat a upravovat obsah nebo mít plně funkční e-shop s košíkem apod., tudy cesta nevede.

Jak najít webovou šablonu

Pod klíčovými slovy free tamplate najdete spoustu webů nabízející různé šablony pro webovky. Ty můžete většinou bez problému použít a přepsat pro vlastní webovky. Najděte si šablonu která se vám líbí a stáhněte si jí na počítač (localhost)

Z čeho se skládá web?


Šablonu stáhnete ve formě balíčku .zip, který je třeba rozbalit. Kliknete pravým tlačítkem myši a zvolíte něco jako Extract, nebo Rozbalit. Web je tvořen soubory .html a .css a pak obrázky a dalšími soubory. Nás zajímají hlavně .html dokumenty, především pak index.html, což je první spoštěcí webovka celého webu. Klikneme-li na index.html, otevře se nám automaticky v prohlížeči. Všimněte si lokální adresy webu (místo http://www.mojestranky…cz je tam něco jako file://D:/Download/…) protože stránky teď poběží jen na našem počítači, nikdo jiný se na ně neostane. Tak si je můžeme vesele upravovat, bastlit a hrát si s nimi aniž bychom dělali veřejnou ostutdu 🙂

Jak upravit (přepsat) webovou šablonu?


Otevřeme-li však index.html v poznámkovém bloku, notepadu, PSPadu, či jiném textovém editoru, dostaneme se ke zdrojovému kódu webovek. Ten můžeme nyní upravovat a přepisovat. Přepíšeme li pouze text, který vidíme v prohlížeči, nemůžeme nic pokazit a můžeme tak měnit web šablony na svůj vlastní.

Jak upravit menu?


Chceme-li upravovat více než jen holý text, pomůže nám vývojářský nástroj prohlížečů, který se nám zobrazí po stisknuti klávesy F12. Pomocí tohoto nástroje, můžeme prohlížet jednotlivé části webu a vidět která část zdorjového kódu tomu odpovídá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *