Jak vyrobit kytaru

Noóó je to spíš harfa, nebo cimbál a i to jsou silné slova. Tož říkejme tomu třeba gumitara. Hrát se na tom dá. Ladění je více než snadné. A stojí to jen pár minut tvého času. Tak to taky zkus 😉

Jak si naladit gumičkovou kytaru?

Budeš-li si chvíli s gumičkami (strunami) hrát a různě je natahovat, zjistíš že mění zvuk. I na videu je to patrné. Čím více natáhneme strunu tím vyšší je tón (nota je více nahoře), naopak čím je struna povolenější, tím je tón nižší. Souvisí to s kmitáním o kterém jsme si pověděli zde. Napnutější struna kmitá rychleji a vydává tedy vyšší zvuk.

K tomu abychom mohli vybrnkat nějakou melodii, je třeba gumitaru naladit na požadované tóny. Buď můžeme zkoušet náhodně natahovat struny, dokud nám to nepřipomene kousek nějaké písničky a další struny této písničce přizpůsobit. Nebo můžeme naladit struny klasicky, tedy na stupnici a pak můžeme hrát podle not (třeba těch barevných).

Stupnici naladíš nejsnáze tak, že si budeš zpívat začátek písničky Vyletěla holubička ze skály. Protože začátek písničky tvoří po sobě jdoucí noty (C, D, E, F, G, A, H).

Je-li tón nižší, než chceme, strunu (gumičku) musíme přitáhnout. Pokud je zase moc vysoký, musíme gumičku povolit. A tak přitahujeme a povolujeme, dokud se netrefíme do stejného zvuku, který chceme. A to je celé. Žádná věda, jen si stačí chvilku s tím pohrát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *