Jak vyrobit vodní mlýnek

Vodní mlýnek dokáže rozveselit každý potůček. A když jste takový mlýnek sami vytvořili, máte z toho radost hned dvakrát. Vyrobit mlýnek je velmi snadné. Na ten nejjednodušší stačí 4 kolíčky na prádlo a špejle.

Ještě trocha názvosloví, ať si ujasníme pojmy s dojmy. Podívejte se na obrázek vpravo. Osa mlýnku je tyč, kolem které se vše točí. Lopatky mlýnku jsou to, do čeho tlačí voda a co pohání celý mlýnek. Střed mlýnku je zase to co spojuje lopatky s osou. Střed a osa, mohou občas splývat v jedno, jako  je tomu u následujícího mlýnku.

Vodní mlýnek z klamerek

Čtyři nebo i více klamerek (kolíčků na prádlo) přicvaknete na špejli, nebo větvičku. A to tak, aby klamerky tvořily lopatky mlýnku. Toť vše. Mlýnek stačí upevnit do proudu vody tak, aby byl konec spodní lopatky ponořen a bude se točit.

Tramský mlýnek z větviček

Tento mlýnek krásně splývá s přírodou. Jakoby na potoce sám vyrostl, nebo jej a vykouzlili malí skřítci 🙂 K jeho vyrobě postačí  jen nožík, provázek a trochu zručnosti.

Silnější pružnou větvičku, která bude tvořit osu mlýnku, naštípneme uprostřed nožem. A to ve dvou místech.  Rozštěpy musí být vůči sobě kolmo. Do rozštěpů opatrně zasuneme placatější větvičky, nebo třísky. Tím vzniknou lopatky mlýnku. Aby osa mlýnku nepraskla úplně, zpevníme jí provázkem.

Klasickt český vodní mlýnek

Podobne mlýnky před sto lety byly u nás k vidění na každém potoce. A bavili nejen děti, ale i pocestné. Jejich výroba je už složitější a ideální je mít přístup do nějaké dílny, kde se povaluje spousta dřevěných odřezků.

Čtyři tenčí destičky nebo třísky se přibijou na hranol, který tvoří střed mlýnku (30 sekund videa níže). Doprostřed středu se pak natlučou dva větší hřebíky, které tvoří osu mlýnku (na videu je středem protažen drátek).

Vodní mlýnek z špachtlí od nanuku

Na jůtubu jsem našla šikovný nápad, jak zrecyklovat špachtle od nanuku a plastové víčka. Abych nemusela vytahovat vrtačku, zkusila bych osu mlynku přilepit tavicí pistolí. Dva hřebíčky s větší hlavičkou bych přilepila tou hlavičkou ke středu mlýnku a to z obou stran.

Mlýnek z plastové flašky

Ze záhrádek určitě znáte po domácky vyrobené plašiče krtků. Plastová láhev s vystřiženými lopatkami se ve větru otáčí na tyčce. Klepotáním pak odhání krkty. Větrný mlýnek nebo vodní, princip je stejný. S drobnými úpravami, lze tedy tento plašič proměnit ve vodní mlýnek. V plastové láhvi stačí nastřihnou lopatky. Jak vidíte na obrázku níže. Dírkou ve špuntu a ve dnu láhve protáhnout tyčku a mlýnek je hotový.

Upevnění v potoku

Některé mlýnky je jednodušší vyrobit, než instalovat do potoku. Klasicky se používají dvě větve ve tvaru Y, které se zapíchnou na břeh potůčku. Je-li však potok větší musí se zapíchnout přímo do vody a to může být problém. Zvláště pak, je-li dno kamenité. V tom případě je lepší si vyrobit nějaký stojan, který se zatíží kameny. Asi nejjednodušší je použít dva kelímky naplněné kamením, nebo pískem. V kelímcích je potom zasypaná Y-větev. A nebo se může udělat do kelímku zářez či dírka, do které se pak zasune osa mlýnku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *