Kolik je kapka?

Kolik je 10, 20, 30 kapek? Tak tahle otázka mi už delší dobou vrtá v hlavě. A protože mám hlavu děravou víc než dost, nemohu nechat podobné otázky v hlavě vrtat moc dlouho. Tak jsem se dnes jala tuto záludnou otázku rozlousknout.

A proč řeším takovéto blbosti? No protože si z bylinek vyrábím různé léčivé lektvary, tinktury apod. A v receptech je často uvedeno dávkování v kapkách (10 kapek denně apod.) No a já nikdy nemám po ruce kapátko O:) A když náhodou mám, tak ho v zápětí ta děravá hlava ztratí… Takže potřebuji získat lepší představu o tom, kolik je kapka, případně použít jiné měřidlo než kapátko. Tak jdem na to.

Pokus č.1: První myšlenka byla, přepočítat kapky na čajovou lžičku – lehce dostupnou kuchyňskou jednotku. Tak jsem vzala prošlý lék s kapátkem a kapala na lžičku. Zjistila jsem, že do plné čajové lžičky se vleze tak 80 kapek. Ale k přesnému dávkování se malá lžička moc nehodí. Pomocí lžičky odhadneme dávkování s přesnosti +-20 kapek. A to je dost velký rozptyl.

Pokus č.2: Brčko se dá dobře použít jako pipeta. Pomocí brčka jednoduše a elegantně nabereme tekutinu z větší nádoby (aneb jak vytáhnout olej z motoru). Díky tomu, že brčko je úzké, jde na něm dobře vidět nepatrné množství (jak jsme zjistili při výrobě teploměru). Takže zbývá převést kapky na centimetry v brčku a mám vyhráno… Tak hurá na měření:

10 kapek 20 kapek 30 kapek 40 kapek 50 kapek 60 kapek

A tady máme krásný příklad toho, jaký je rozdíl mezi teorií a praxi. Zatím co teoreticky (na papíře) je 1 + 1 = 2, v praxi to klině může být i 2,5. Kde se stala chyba? Nikde a všude, v reálném světě nejde nic udělat přesně, vždycky dojde k nějaké nepřesnosti. Abychom tyto nepřesnosti co nejvíce zpřesnili, musíme udělat více měření a ty pak průměrovat. Z prvního měření plyne, že 10kapek odpovídá 1,1cm.

Př.1: Na kolik centimetrů vychází 10 kapek na základě druhého měření, když víme že 20kapek odpovídá 2,4cm?

20 kapek ….. 2,4 cm
10 kapek …… x cm
x = (2,4*10)/20 = 2,4 / 2 = 1,2 cm

Př.2: Na kolik brčkových centimetrů vychází 10 kapek na základě

  • třetího měření, kde jsme zjistili, že 30kapek odpovídá 3,8 cm?
  • čtvrtého měření (40 kapek)
  • pátého měření (50 kapek)
  • šestého měření (60 kapek)

Př.3: Kolik centimetrů 10 kapek na brčku?

  • Který výpočet z předchozího příkladu je asi nejpřesnější?
  • Zprůměruj vypočtené hodnoty z předchozího příkladu.

Př.4: Pokus č.2 byl provedem s klasickým brčkem o průměru 0,5 cm. Dokážeš spočítat, jaký objem má 10 kapek?

Př.5: Kolik kapek je v jednom litru?

Př.6: Jak dlouho budeme kapat jeden litr, když kapátko kápne co 2 vteřiny?

A pokud vám z toho všeho ještě nekape na mozek, ověřte poslední příklad pokusem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *