Meteostanice

Už umíme vyrobit teploměr a to je dobrý základ, na výrobu celé meteostanice. Meteostanice jsou místa, z kterých meteorologové sbírají data. V takové meteostanici je spousta přístrojů, které měří informace o počasí (teplota, rychlost a směr větru, vlhkost, tlak, srážky, apod.). Meteorologové pak tyto informace sbírají a mimo jiné předpovídají počasí. Co všechno zkoumají a sledují můžeš vidět třeba na webu portal.chmi.cz.

Teploměr

Teploměr už vyrobit umíme (více v Článku o teplotě). Připomenu, že stačí průhledná slámka, nebo hadička, kterou strčíme do skleněné láhve s tekutinou (třeba obarvenou vodou, nebo alkoholem). Kolem hrdla dobře utěsníme plastelínou a je to. Zbývá jen dokreslit stupnici a nemusí být číselná.

Vlhkoměr

Teploměr nám možná napoví, jak se mám obléct na venek, ale chceme-li počasí předpovídat, budeme potřebovat sledovat vlhkost vzduchu. V Článku o vlhkosti najdete hned čtyři způsoby jak si během chvilky vyrobit vlhkoměr.

Srážkoměr

Snad nejjednodušší meteorologické zařízení, které si můžeš vyrobit, je srážkoměr. Tedy zařízení na sledování srážek (dešťě). Dáš ven pod otevřené nebe nádobu a jednou za čas zkontroluješ pravítkem kolik vody napršelo. Srážky se měří v milimetrech. Své měření můžeš zapisovat a pak srovnávat s historickými daty. A vyvozovat své vlastní závěry ohledně změny klimatu.

Anemometr

Anemometr je složitý název pro pinpongový míček na provázku 🙂 Je to zařízení na měření rychlosti větru. Pimpongový míček na provázku je nejjednodušší řešení. Problém je, že vítr fouká z různých stran a tak se náklon provázku blbě sleduje. Rychlost větru můžeme jednoduše sledovat na vlajících věcích, čím více fouká, tím vodorovnější je poloha zavěšených věcí. Na tomto principu vytvořil anemometry i Leonardo da Vinci.

Rychlost větru můžeme sledovat i na větrnícich, ale ty moc neopatříme stupnicí.

A kdo chce mít jó přesné údaje, může si vyrobit naprosto přesný digitální anemometr, z cyklotachometru 🙂 Stačí odšroubovat kolo i s počítčem, přilepit nějaké lopatky aby se za větru točilo a tradá, tachometr nám ukáže aktuální rychlost v km/hod. Rychlost větru se sice udává v m/s, ale to se dá snadno přepočítat 😉 Více o výrobě anemometru z cyklopočítače zde.

Př.1: Můj anemometr z biku mi naměřil max. rychlost větru 21 km/hod. Kolik je to m/s?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *