Mozek a kreslení

Donedávna jsem považovala kreslení jen za zábavu. Pak se mi ale dostala do rukou kniha od Betty Edwards -Naučte se kreslit pravou mozkovou hemisférou a můj pohled na kreslení se zcela změnil. Autorka knihy zjistila, že kreslení je jedna z mála činností, která zaměstnává pravou mozkovou hemisféru, kterou jinak moc neprocvičujeme. Půlka mozku nám tak sedí v hlavě nevyužitá a to je škoda ne? Přitom každý se může naučit kreslit (viz. Kresba z fotky).

Mozkové hemisféry

Mozkové hemisféry
Každá půlka mozku řeší jiné problémy. Zdoj: mentem.cz

Lidský mozek je rozdělen na dvě půlky. Těmto půlkám se říká hemisféry. Funkčnost jednotlivých mozkových hemisfér zkoumal Roger W. Sperry a získal za to nobelovou cenu.

Levá mozková hemisféra je lépe probádána. Zjistilo se, že zodpovídá za řeč, rozumí písmu a symbolům obecně, řeší logické úlohy, vnímá čas a řeší úlohy sekvenčně. O té pravé hemisféře se zas tolik neví. Je to možná tím, že levá hemisféra je dominantní a nenechá tu pravou nic moc dělat. Chudák pravá se tak nemá moc šanci projevit.

I tak víme, že pravá mozková hemisféra má jakési umělecké schopnosti. Umožňuje kreativní myšlení, představivost, zodpovídá za intuici a řeší úlohy jako celek. Funce pravé hemisféry jsou těžko popsatelné, neboť pravá hemisféra nedokáže ani psát ani mluvit 🙂 Někomu by se mohlo zdát, že pravá hemisféra je zbytečná, že je dobrá tak akorád na fidlikání na housličky a fantazírování. Ale podívejte se na následující příklad.

Př 1.: Sekvenční myšlení versus chápání celku:

Levá hemisfera staví dům. Nejdřív základy, potom stěny, překlady, komín, střešní konstrukce, krytina, okapy. Vnímá dům jako jednotlivé části, které třeba postavit v jasně dané posloupnosti.
Pravá hemisféra naopak vnímá dům jako celek a dokáže odhadnout, že základy jsou nějaké tenké, že okno je příliš velké, že střecha nad vchodem je divná. Nedokáže říci proč, protože se nedokáže vyjadřovat řečí, jen se jí to nějak nezdá, něco na tom domě nesedí.
Dominantnější Levá hemisféra pošle Pravou do háje snít a dům postaví podle sebe. Zanedlouho se však základy začnou bortit pod tíhou stěn, díky velkému jižnímu oknu se dům v letě přehřívá a v zimě naopak obyvatele ohrožuje sníh padající ze střechy, protože sklon nad vchodem je velmi příkrý. Práva hemisféra to věděla, protože vnímala dům jako celek. Jen to neuměla vysvětlit.

Na příkladu 1 vidíme, že obě mozkové hemisféry jsou pro nás velmi důležité. A obě si zaslouží naši pozornost. Od malička však trénujem pouze levou hemisféru. Učíme se vnímat čas (ráno se vstává, snídaně, oběd, večeře a jde se spát), učíme se chodit (levá, pravá, levá, pravá), učíme se číst, psát, počítat. Vše úlohy pro levou hemisféru. Výtvarná výchova nebo hudební výchova na školách jsou okrajové předměty, v kterých se neučí ani kreslit ani hrát…

Betty Edwards říká, že tato levo-hemisférová výchova jde krásně vidět na dětských kresbách. Malé děti mají obrovský cit pro kompozici. Jejich obrázky jsou dokonale vyvážené. Když se dítě naučí mluvit, cit pro kompozici se zrácí. Dítě, které už poznává i písmenka je pak schopno celý obrázek nakreslit do rohu papíru, nebo se mu na papír nevejde. Přestává se vnímat celek, zabývá se jednotlivými častmi, které kreslí pomocí symbolů (hlava=kolečko, ruce, prsty=pět čárek,…).

Kreslení

Kreslení je záležitost pravé mozkové hemisféry. Jenže ta levá je dominantnější (a nebo my jsme si ji tak vychovali) a tak strká nos i do kresleni. A tak naše obrázky vypadají, tak jak vypadají. Abychom se skutečně naučili dobře kreslit, musíme ovládnout svou mysl a umlčet tu užvaněnou levou půlku. Ze začátku to bude problém. Levá hemisféra vám do toho bude furt žvanit: „Teď kreslíš pusu. Pusa je U… Co fur řešíš? Vždyť je to oko. OKO. Dva obloučky a kolečko uprostřed! …to je nos – háček s dvěma puntíky.“ Pokud vás napadnou tyto myšlenky, oponujte jim. „To není oko, jsou to dva trojúhelničky, vypadá to trochu jako hranice ČR… To není žádný nos, připomíná to spíš hory a slunce.“ Nakonec to levá hemisféra vzdá, protože na vaše argumenty opravdu nemá co říct. A pravá hemisféra může konečně v klidu kreslit. A budete se divit jak to umí!

Chcete to zkusit? Jak kreslit, se dozvíte v článku Kresba z fotografie, kde najdete i názorné video.

Pokud se do kreslení dáte a roztrénujete pravou hemisféru, je dost pravděpodobné, že pak začnele řešit problémy, které byly pro vás dosud neřešitelné.