Nevím co kreslím

Nejlepší výsledky při kreslení podle předlohy dosáhnete, když nevíte co kreslíte. Souvisí to s mozkovými hemisférami. Aby jste se skutečně zaměřili na TO co vidíte (světlé a tmavé místa, křivky, čáry) a ne to co kreslíte (oko, ucho, nos nebo zátiší s ovocem), zde je pár tipů:

  1. otočte si předlohu vzhůru nohama
  2. přikrýjte si část obrázku
  3. kreslete negativní prostor

Tip 1: Otočte předlohu vzhůru nohama

Ideální je když vám dá někdo předlohu vzhůru nohama, vy to nečekáte, nerozpoznáte to a kreslíte něco, co vám nedáva žádný smysl. Ale i když si sami otočíte předlohu a víte co tam je a že je to otočené, mozek se při kreslení ztratí a výsledek bude mnohem lepší. Jak snadno ztratíte povědomí o tom co kreslíte, pouhým přetočením, svědčí následující video.

Tip 2: Překrýjte si část obrázku

Používáte-li k překreslení předlohy síť, není nic jednoduššího, než si vystřihnout malé okýnko velikosti jednoho čtverečku a to posouvat po jednotlivých políčkách. Tak jak to dělám ve videu k článku Kresba z fotky.

Tady jsem si udělala takový online nastroj, který skryje kreslený motiv a zobrazí jen konkrétní část. Nastav si obrázek (vlastní url, nebo předefinované motivy koně, moře, motýla či lotosu) a najetím myši zobrazíš jen malou jeho část.

Tip. 3: Kreslení negativního prostoru

Abychom umplčeli racionální půlku mozku, která chce všechno strašně popisovat a cpe nám do kreslení symboly, můžeme se zkust zaměřit na negativní prostor, neboli pozadí. Prostě kreslit přesně to co nekreslíme 😀

Například chceme nakreslit židli. Postavíte si židli ke zdi, sednete za papír a levá mozkovna už na vás křičí: „Já vím, já vím jak se kreslí židle – čtyři čárečky dolů, jedna nahoru a vodorovné sedátko!“ Jenže vy jí snadno umlčíte tím, že jí řeknete: „Ale já nebudu kreslit židli, ale tu bílou stěnu co je za ní.“ A levá mozkovna je v háji, protože na ‚stěnu za židlí‘ namá žádný symbol, který by vám podsouvala.

Podobně můžete kreslit třeba kytici před zdí, nebo nebe za kornami stromů. Nekreslím listy a větve, ani náhodou, kreslím ty modré fleky mezi nima.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *