Piškovrky

Piškvorky můžeme hrát v klidu na čtvercovém papíře, nebo s kameny. Ale můžeme se u nich i pořádně zadýchat!

Piškvorky na 3 (s kameny)

Nejjednodušší piškvorky se hrají na čtvercové sítí 3×3. Vytvoříme jí snadno třeba ze 4 větviček. Dále potřebujeme 2×5 kamenů. Na jednu sadu kamenů si můžeme nakreslit kolečka, na druhou křížky. Nebo můžeme použít kameny z mlýnku.

Hrací kameny si můžeme též libovolně pokreslit. Zdroj: ireceptar.cz – Jak a čím kreslit kameny

Na začátku hry je hrací plocha prázdná. Kameny do ní hráčí na střídačku pokládají. Kdo první položí své kameny do řady, vyhrává. Řadu tvoří 3 kameny vedle sebe, nebo pod sebou, nebo ze šikma. Např. červené berušky na obrázku výše vyhrály, protože vytvořily šikmou řadu. Nepodaří-li se nikomu poskládat řadu, hra skončila remízou.

Piškvorky na 5 (na papíře)

Zvítězily křížky, mají 5 v řadě.

Taková klasika jsou pak piškvorky na 5. Ty se hrají na čtverečkovém papíře. Hráči na střídačku zakreslují své symboly (kolečka nebo křížky) do volných čtverečků. Hra končí, podaří-li se někomu zakreslit 5 svých symbolů do řady. Opět může být řada rovná (ortogonální), nebo šikmá (diagonální).

Pokud zrovna nemáš po ruce spoluhráče, nebo si chceš rychle piškvorky vyzkoušet, můžeš si s někým zahrát online (přes Internet) – episkvorky.cz.

Piškvorková štafeta!

Tak jestli vám obyčejné piškvorky připadají nudné, pak zkuste piškvorkovou štafetu. U těchto piškvorků si totíž pěkně zaběháš. Běhací piškvorky hrají dva týmy proti sobě. Hrací desku tvoří síť 3×3 (na videu níže vytvořenou z kruhů, ale můžeš ji stejně dobře nakreslit křídou na zem, nebo vytvořit z klacků). Týmy se nestřídají v tahu, kdo je rychlejší ten táhne. Takže rychlejší tým může klidně táhnout 2x po sobě. Další hráč z týmu vyráží až ten předchozí doběhne zpět (plácne ho do ruky).

Můžete takto hrát klasické piškvorky na 3. Nebo vyzkoušet variantu z videa. Tedy, že každý tým má k dispozici pouze 3 kameny (trička) a po jejich uložení je libovolně přemísťují na volná pole. Přeji příjemnou zábavu 😀