První jarní týden máme skoro za sebou. Celá příroda se pomalu probouzí. Ze země vylézají první otužilé rostlinky. Pojďme prozkoumat toto úžasné kouzlo zrození a zasaďme si něco pro radost i k snědku.
Řeřicha je nejjednodušší k pěstování. Nemusíte mít ani květináč ani hlínu a za týden si na ní můžete pochutnat.
Zkuste si zasadit semínka z citrónu nebo pomeranče. Chce to jen trochu trpělivosti a můžete se těšit z malého stromečku.
Zelenina k nakousnutí
Některé rostliny jsou teplomilné a nepřežily by mrazy. Jiné zase můžeme už v březnu vesle zasévat do záhonu.
Teplomilné můžeme předpěstovat
Rostliny, které jsou háklivé na mrazy můžeme vysévat ven až v květnu po Zmrzlících. V té době se už, ale všechno zelená a roste o sto šest a tak by to nové semínka v zemi měla dost těžké. Proto je dobré si takové teplomilné rostlinky předpěstovat a v květnu vysadit už vzrostlé rostliny. Mezi ně ještě zbylé semínka a tak se nám úroda rozloží.
Do kelímků od jogurtů, do kterých jsme zespoda udělali dírku, ayb mohla odtékat přebytečná voda, můžeme teď vesele sadit například:
- okurky. Můžeme použít vlastní semínka, které jsme vydlabali z okurek, nebo kupovaná.
- dýně. Zase můžeme použít semínka vydlabané z dýně, nebo si koupit v zahradnictví.
- rajčata. Rajčata z obchodu jen vzdáleně připomínají chuť skutečných vypěstovaných rajčátek. Můžete zkusit použít semínka z rajčátek, ale jistější bude si koupit.
Otužilé rostliny mohou jít rovnou ven
Otužilé rostlinky můžeme už od března vesele sadit ven do záhonků, nebo na balkón. Jde o tyto rostliny:
- ředkvičky. Rostou poměrně rychle a za 2 týdny můžeme ochutnat první sklizeň. Ředkvičky vyloženě potřebují chlad. V létě nám sice taky porostou, ale chuťově už to nebude nic moc (dřevnaté, hořké, puknuté).
- salát. Na ten si počkáme asi 7 týdnů.
- kopr
- špenát
- česnek. správně by se měly stroužky česneku cpát do země už na podzim. Ale co už, za pokus to stojí.
- cibule. V zahradnictví se koupí tzv. cibulka sázečka (takové malé cibulky) a ty se nastrkají do země.
- mrkev, petržel.
- hrách. Hrášek vydrží nějaký ten mrazík, ale s výsevem je lepší počkat až do dubna. Ideální je každý týden zasadit několik hrášků. To proto, abychom mohli mlsat slaďoučké kuličky celé léto až do podzimu.