Seržantovo putování

Zdroj: fi.wikipedia.org

Tento hlavolam pochází z první světové války. Tato válka probíhala zvláštním způsobem. Zatímco před tím se vždy sešla dva nepřátelská vojska někde na poli, posekala se a postřílela. V první světové válce se průběh boje zásadně změnil. Vojáci se přiblížili jen na dostřel a pak se zahrabali do země. Vykopali si úzké zákopy, tam se schovali a mířili na nepřítele.

A v jednom takovém zákopu, někde na francouzské frontě, se odehrál náš hlavolam. Seržant byl na opačném konci zákopu než telefón a to zrovna ve chvíli, kdy mu volal sám generál a potřeboval mu naléhavě sdělit nějaké důležité informace. Seržant se tedy urychleně potřeboval dostat k telefonu. To však nebylo vůbec snadné. V zákopech bylo málo místa, dva lide se v něm neminuli. Přelézt se také nemohli, neboť kdo vykoukl ze zákopu byl zastřelen nepřítelem. K výměně dvou lidí mohlo dojít jen v několika výklencích. Schéma zákopu vidíte na následujícím obrázku:

Zelené puntíky znázorňují vojáky v zákopu. Puntík s hvězdičkou je seržant. Dokážeš přesunout seržanta k telefonu na opačném konci zákopu? Vojáky i seržanta smíš přemístit vždy jen na sousední volné pole. Šikmý (uhlopříčný) tah není povolen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *