Vědnice – Frenštát pod Radhoštěm

V pondělí a úterý bude v centru Frenštátu pod Radhoštěm probíhat výstava vědomostí. Všichni jste srdečně zváni.

Cena: 50 Kč/osobu
100Kč/rodinu

Co jsou to vrstevnice? Aneb postav si Lysou horu.

Vědnice je přehlídka různých zařízení, poznatků a praktických vědomosti. Jednotlivé expozice jsou koncipovány tak, aby si je každý mohl doma snadno vyrobit.

Tímto počinem, chci děti nakazit zvědavosti a touhu experimentovat, podnítit v nich logické, analytické i kritické myšlení a hlavně probudit víru ve vlastní schopnosti.

Vědnice je venkovní expozice s několika stanovišti, věnovaným různým tématům. Návštěvníci se mohou po stanovištích pohybovat volně a číst si popisky, nebo se připojit ke komentované prohlídce. Prioritou je, aby si děti mohly vše osahat a vyzkoušet. Jednotlivé expozice jsou proto navrženy buď dostatečně odolně (aby vydržely nápor dětí), nebo dostatečně levně (aby v případě jejich likvidace nedošlo k velké škodě).

Vědnice na školách

Nemusíte s celou třídou složitě cestovat, Vědnici připravíme přímo ve vaši škole. Tato nabídka platí jen pro školy v okolí Beskyd a Ostravy. Zaujal-li vás tento projekt a chcete žákům zpestřit program, pak neváhejte a kontaktujte mě:  , .

Cíle projektu

Interaktivní venkovní expozice si klade za cíl:

• Ukázat dětem praktické uplatnění teoretických znalostí. Zejména pak z oblastí matematiky a přírodních věd.
  • Umožnit dětem na vlastní kůži zažít a vyzkoušet různé fyzikální a matematické principy. Například získat hmatatelnou představu o veličinách.
  • Zpestřit dětem výuku. Vyhnat je na chvíli ven, aby si okysličili mozky. Představit jím různé hry a ukázat jím souvislost s učivem. Děti zjistí, že i bez počítače se dá hrát.
  • Vzbudit v dětech zvídavost. Navést je k jednoduchým pokusům, kterými si mohou ověřit výpočty či dokázat platnost různých tvrzení.
  • Vést děti k samostatnosti. Posílit víru ve vlastní schopnosti. Mnohé z přístrojů si mohou snadno vyrobit doma.
  • Rozvíjet u dětí logické, analytické a technické myšlení. Probudit zájem v polytechniku.
  • Inspirovat učitelé k netradičním způsobů výuky.

Seznam všech expozic

Aneb s čím vším se můžete na Vědnici setkat. Počet expozic je třeba volit s ohledem na časovou náročnost prohlídky. Pro školní akce je vhodné zhruba 5 expozic, aby délka prohlídky nepřesáhla půl hodiny, děti nebyly zahlcené informacemi a stále měly dostatek času si vše v klidu projít a vyzkoušet.

• Váhy a rovnice – jak si vyrobit rovnoramennou váhu a jak si na ní ověřit matematiku.
  • Meteostanice – teploměr, vlhkoměr, barometr, anemometr, srážkoměr, větrníček.
  • Světové strany – jak si vyrobit kompas, jak určit strany ve dne i v noci.
  • Vrstevnice – postav Lysou horu a zjisti kdy bude konec světa.
  • Čas – sluneční, přesypací a kyvadlové hodiny.
  • Kubík s rodinou – metrická soustava v pohádce.
  • Leonardův most – postav most bez hřebíku či provazu…. a další ochutnávka vynálezů Leonarda da Vinci.
  • Vodní čerpadla – jak vyrobit pumpu, trkač, archimedův šroub.
  • Pravěké tkaní a počítače – tkaní na pravěkkých stávcích.
  • Zvuk a hudba – buben, struna, píšťalka, sklenice, lahve, telefon, barevné noty.
  • Hustýý – co je těžší kámen či polystyrén?
  • Rychlost – aneb jak si vyrobit vzoreček.

Dále připravujeme: > Páka a kladkostroje > Praktická geometrie (kruznice, pravy uhel, stredovy prumet) > Mlýnky a mechanika >Motory (stirling, elektrlomotor, balonkovy) >Tření a setrvačník >Elektřina >Frekvence >Trajektorie

O Vědnici

Protože jsem zvědavec a kutil, začaly se mi doma hromadit všelijaké vynálezy, které jsem někde zahlídla a musela jsem to taky zkusit. A protože věčina z těch výtvoru skutečně fungovala, bylo mi líto je vyhodit. A tak přišel nápad udělat výstavku těchto věciček. Na jaře 2019 se tedy v Klubu na pasece v Trojanovicích konala první akce, kterou jsem nazvala Vědnice (studnice vědomostí). Byla jsem mile překvapena pozitivním ohlasem. A tak jsem nabídla Vědnici školám v okolí, kterým se to rovněž líbilo. Zájem který v dětech výstavka probouzí je pro mě velmi motivující a proto bych v tomto projektu ráda pokračovala. Od září tedy plánujeme malé turné po školách v okolí Beskyd.