Vědnice

Vědnice je přehlídka různých zařízení, poznatků a praktických vědomosti. Expozice jsou koncipovány tak, aby si je každý mohl doma snadno vyrobit. Tímto počinem, chci děti nakazit zvědavosti a touhu experimentovat, podnítit v nich logické, analytické i kritické myšlení a hlavně probudit víru ve vlastní schopnosti.

Vědnice je venkovní expozice s několika stanovišti, věnovaným různým tématům (meteostanice, váha, světové strany, čerpadla,…). Navštěvníci se mohou po stanovištích pohybovat volně a číst si popisky, nebo se připojit ke komentované prohlídce. Priopritou je, aby si děti mohly vše osahat a vyzkoušet. Jednotlivé expozice jsou tedy navrženy buď dostatečně betelně (aby vydržely nápor dětí), nebo dostatečně levně (aby v případě jejich likvidace nedošlo k velké škodě).

Na co se můžete těšit?

  • Meteostanice – zjistíš jak si během několika minut vyrobit funkční teploměr, srážkoměr, hned několik typů vlhkoměru, anemometr, atd. A jak pomocí těchto zařízení sledovat a předpovídat počasí.
  • Váhy – zvaž sebe i druhé. Jak si jednoduše a rychle vyrobit rovnoramennou váhu, jak a proč s ní vážit.

   Co jsou to vrstevnice? Aneb postav si Lysou horu.
  • Vrstevnice – přijď si postavit Lysou horu, vyřešit hlavolam Hánojských věží a spočítat, kdy bude konec světa.
  • Světové strany – jak během několika sekund vyrobit funkční kompas? Jak se zorientovat na mapě. Jak určit světové strany bez kompasu ve dne i v noci.
  • Čas – jak snadné je vyrobit si přesypací stopky či sluneční hodiny? A jak svět ke kyvadlovým hodinám přišel.
  • Metrická soustava – víš jak velký je kubík? Jak si vyrobit tahák na přepočítáváni jednotek?
  • Zvuk – co je to zvuk? Jak si vyrobit píšťalku, bubínek, kytaru nebo dokonce telefon!
  • Hlavolamy a další

Chcete zpestřit dětem vyučování, nebo hledáte zajímavé aktivity pro děti v oblasti severní Moravy (Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Frenštát pod Radhoštěm, Bečva, Vsetín, Zubří, Trojanovice, Kunčice pod Ondřejníkem, Ostrava, Frýdek Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Příbor, apod. Rádi za vámi přijedeme a Vědnici připravíme.