Vodorovné a svislé

Obr.1: Olovnice ukazuje svislý směr.

Vodorovnost a svislost jsou dva navzájem kolmé směry.

Svislý směr směřuje svrchu dolů a zaměříme jej pomocí olovnice (obr.1). Olovnice je provázek, na jehož konci je přivázáno cosi těžkého (šroub, tužka, kamínek). Přestane-li se provázek houpat, ukáže nám svislý směr.

Vodorovný směr má vodní hladina. Každá kaluž, každý hrnek s vodou nám tedy ukazuje vodorovnost. K zaměření vodorovnosti slouží vodováha (obr.2). Vodováha má uprostřed nádobku s vodou a bublinkou. Je-li bublinka uprostřed je vodováha ve vodorovné pozici.

Obr. 2: Vodováha ukazuje téměř vodorovný směr. Bublinka by mohla být ještě více uprostřed mezi ryskami.
Obr.3: Vodováha není ve vodorovné pozici. Bublinka je v pravém rohu.

Naopak je-li bublina vodováhy mimo risky, jako na obr. 3, pak nejde o vodorovnost.

Obr. 4: Hadicová vodováha

Existuje ještě hadicová vodováha (obr.4), která využívá princip spojených nádob. Hodí se na zaměřování vodorovnosti na větší vzdálenosti.

Vodováhu si můžeš snadno vyrobit i doma, jak vidíš na videu níže. V tomto případě jde o takový hybrit hadicové a klasické vodováhy do jedné ruky.

K čemu je to všechno dobré?

Bez vodorovnosti a svislosti se neobejdou stavebníci (zedníci, obkladači, tesaři, podlaháři, …). A občas je potřebujeme i my doma. Například když chceme pověsit poličku, obraz, postavit rovně stůl (aby nám z něj nevytékala polívka) a nebo si dobře naštelovat kolo. Nebo když pořebujeme něco vyspádovat (okapy, kanálek na odtékání vody, …), protože voda hold do kopce neteče.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *