Vrstevnice

Obr.1: Hora Kněhyně. Zdroj: www.mapy.cz

Vrstevnice jsou hnědé čáry na mapě znázorňující kopce. Jedem-li po vrstevnici prstem, jedeme po místě, kde je stejná nadmořská výška. Na obrázku vpravo je znázorněn kopec Kněhyně. Vrstevnice jsou tam vyznačené každých 10 výškových metrů, přičemž každých 50 m je silnější vrstevnice označená nadmořskou výškou. Například 1200. Kdyby se zvedla mořská hladina o 1200m, tvořila by tato vrstevnice, pobřeží ostrůvku Kněhyně.

Z vrstevnic můžeme vyčíst tvar kopce. Z mapy vpravo je patrné, že hora je protáhlá směrem nahoru (na sever). A severozápadní svah je nejprudší (vrstevnice jsou tam nahuštěné).

Vrstevnice představují pohled na kopec shora. Jak by vypadal pohled na vrstevnice zboku (vrstevnice zakreslené každých 300m výškových), vidíte níže, na obrázku 2 .

Nadmořská výška

Nadmořská výška je výška nad mořem 🙂 Kdybychom stáli na útesu u moře v nadmořské výšce 100 m.n.m, pak by byla pod námi propast hluboká 100 metrů. Mořská hladina je tedy 0 m.n.m. Pěkně je to vidět na následujícím obrázku 2.

Obr.2: Nadmořská výška aneb jak vysoko jsme nad mořem.

Klesání a stoupání

Dopravní značka

Příkrost svahu, neboli úhel pod jakým stoupáme, či klesáme se v terénu značí procenty. Čím větší procento tím větší stoupák/padák. Určitě jste někdy viděli dopravní značku, upozorňující na nebezpečně strmou cestu. Používat procenta k vyjádření sklonu neboli úhlu cesty se může zdát divné, ale je to velmi praktické. Protože lze snadno spočítat strmost cesty, aniž bychom se museli trápit s goniometrickými funkcemi (viz. příklad níže)

Desetiprocentním stoupáním je myšleno tak, že na 100m vystoupáme 10m výškových, jak je vidno na obrázku vpravo.

Př.1: Na obrázku mapy je vyznačen úsek cesty měřící 1km (1000m). Zvětšíš-li si obrázek, napočítáš 8 vrstevnic, tedy 80m výškových. Zbývá zjistit kolik procent je 80m z 1000m.

Nevidíme-li to hned pomůžeme si trojčlenkou.

1000m …. 100%
80m …… x %
————
1000/80 = 100/x
1000/ (80*100) = 1/x
(8000)/1000 = x
x = 8 %

Takže bychom na tuto cestu mohli umístit značku osmiprocentního stoupání.

Jak si vyrobit model kopce z vrstevnic

Zdroj: wikipedie.org

Z vrstevnic si můžeme velmi snadno vyrobit zmenšeninu svého oblíbeného kopce. Může to být kopec s nějakým hradem, nebo nejvyšší kopec na který jsme se kdy vyškrábali. To nechám na vás. Vrstevnice snadno najdeme třeba na mapy.cz. Když přepneš na turistickou mapu a trochu přiblížíš. Pak stačí jen vytisknout a může se začít modelovat. Každou vrstevnici (např. 700 m.n.m.) překreslíte na karton a vystřihnete. To samé uděláte pro 710, 720, 730 m.n.m. Když budete mít takto vyříznuté všechny vrstevnice, stačí je poskládat na sebe a přilepit. Tradá a zubatý kopeček je na světě. Pro zahlazení zubů stačí zapatlat sádrou. Určitě máte doma a nebo za pár šupu koupítš v drogerce. A co s modelem kopce? No tunely, vláčky,…

A když už má člověk kopec, je to jen krůček od něčeho takového 😉 Zdoj: http://www.chatar-chalupar.cz