Zajímavé píšťalky

Zabloudila jsem do hudebnin a našla tam spoustu zajímavých nástrojů. Znáte třeba nosní píšťalku? Nevím jestli je to nástroj vhodný teď do toho rýmového období, ale každopádně je to sranda 😀

Nosní píšťalka

Tohle mi nešlo do hlavy. Jak se probůh hraje na nosní píšťalku? Ale tahle jutubeka mi to hned ukázala. Dokonce na tuhle srandu hraje celé koncerty 😀

Keramická ptačí píšťalka

Keramická píšťalka ptáčka

O tom jak se vyrábí píšťalky jsme si už povídali. Jestli se ti povedlo vyrobit nějakou píšťalku, zkus s ní pískat přes vodu. Třeba tak získáš zvuk ptačího zpěvu, jak to umí tato keramická píšťalka.

Do ptáčí píšťalky se nalije voda a přes ocásek se fouká. Foukáním začne voda bublat (stejně jako když foukáme brčkem do sklínky a rodiče nám za to nadávají :P). No a to bublání neustále mění výšku tonu. Výsledný zvuk pak připomíná ptačí zpěv.

Indiánska flétna

Odborně se tomu říká Panová flétna. Jde o tradiční nástroj amerických indiánu. Má překrásný zvuk. Párkrát jsem ji koupila na vánočních trzích, ale ty jsou spíš na ozdobu (rozladěné a ladit se nedají).

Průřez panovou flétnou. Délka trubek není rozhodující, důležité je umístění šputnu.

Panová flétna pro skutečné hraní je pěkně předražená. Ale to nevadí. Princip flétny je velmi jednoduchý, jak je vidno na obrázku vpravo, jde jen o duté roury které jsou zašpuntované v různé výšce. Posouváním špuntů, lze flétnu ladit.

Můžeme naladit i láhev. Foukej do skleněné láhve, přilívej a odlívej vodu a sleduj jak se mění tón.

Hraje se na to stejným způsobem, jako když foukáte z boku do láhve. A tak není problém nahradit bambusové trubky, flaškami od piva. A místo špuntů nalít vodu do láhví 😉 Hraní je pak trochu méně pohodlné, ale jde to jak dokazují tihle hoši na videu.

Lotosová flétna

Stejný princip, jen místo několika píšťal je jedna. A místo několika šputů jeden, ale posuvnný. Fouká se tedy do stejného místa a tónina se mění posuvem špuntu během hraní.

Může se to zdát složité utrefit rychle správnou polohu špuntu. Ale stačí si s tím chvilku hrát a už se začnou linout první melodie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *