Čtení s porozuměním

Umíš číst? A víš co čteš? To jsou dvě různé otázky. Spousta lidí umí krásně předčítat, ale vůbec neví co čtou. A mě vělmi těší, když na Internetu objevuji stále nové aplikace, které se věnují právě čtení s porozumění.

1. Ucilek.cz

Zajímavy koncept pojal Učílek ve svých interaktivních knihách. Jsou totiž určny úplným začátečníkům, kteří vlastně ani číst neumí. Nemusí znát ani všechna písmenka, kniha neznámá písmenka čtenářům sama prozradí. Dalo by se říct, že jde o takové čítanky pro samouky. Po rozlouskání slova musí dítě vybrat správný obrázek, čímž se testuje porozumění textu. Výhodou je, že knihy se generují, nejde tedy o jednorázové testy, ale s každým spuštěním se načte nová kombinace slov a obrázků.

2. Umimecesky.cz

Velmi sympatickou aplikaci na čtení s porozuměním nabízí i web umimecesky.cz. Testy jsou sice jednorázové, ale najdete jich zde okolo dvou stovek. Po přečtení textu zodpovíme na otázkou kliknutím na jednu ze tří možností. Okamžitě dojde k vyhodnocení a my můžeme přejít k další otázce, kterých je celkem 5. Po zodpovězení všech otázek získáme za test diamanty (maxímálně 3 diamanty – počet chyb).

Aplikace je přehledná, intuitivní, uživatelsky přívětivá. Texty pro menší děti jsou navíc ilustrované, což značně zvyšuje motivaci malého čtenáře.

 

2. Gramar.in

Téměř na stovku testů pro každý ročník 1.stupně ZŠ najdete webu gramar.in.

Jde sice o jednorázove testy, ale vzhledem k množství, to nevadí. K textu vždy následuje několik otázek.

Ovládání není moc uživatelsky přívětivé a pro samostatné užívání třeba prvňáčkem dost náročné (mnoho textu v různých informačních hláškách). Matoucí je i vyhodnocení. Ale jde o jednu z prvních aplikací na čtení s porozuměním a zvyknout se dá na to dá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *