Čtení

„Maminko, to by bylo super, kdyby mi ta knížka sama říkala písmenka, která neznám.“ Prohlásila dcerka, když se pokoušela přelouskat pár bublin z Rychlých šípů a mě už docházela trpělivost jí s tím pomáhat.

Geniální nápad! Hned jsem sedla ke kompu a začala jsem jí takovou interaktivní knížku vyrábět. Podstatné pro mě i pro dcerku bylo čtení s porozumněním. A tak vznikly tyto interaktivní knížky:

Interaktivní kniha –  1.slova (malesupio) – slova z prvních učených písmen
Interaktivní kniha – zvířátka – slova zvířat na všechny písmena
Interaktivní kniha – lidé – věty na téma lidských činností
Interaktivní kniha – hračky – věty na téma plyšáků a jiných hraček

Osvědčily se, dcerku to bavilo a během pár týdnů začala číst, přesto že měla znát jen prvních pár písmen. Za sebou měla pár týdnu v první třídě a pár týdnu distanční korona výuky. Vlasntě jsem touto aplikaci flákala distanční výuku. Dcerku to oproti normálním úkolům bavilo, nemusela jsem jí nutit, navíc pracovala samostatně bez mé účasi a obě jsme viděly větší efektivitu učení. No a naše zlatá paní učitelka nám to tolerovala 🙂

 

Jinak výukových aplikací k procvičování písmenek, slabik i celých slov na Internetu začíná přibývat. Pojďme se na ně mrknout.

On-line výukové programy na čtení

Náhled výukového programu na poznávání písmen (malé i velké).

Na tomto web e-skola.zolta.cz najdete dalších několik prográmku na čtení, které jsou již k dispozici zdarma. První apka vznikla z potřeby dětí, taky bušit do klávesnice – když to dělají rodiče, že O:) No a aby to mělo nějakou pointu, přidala jsem klávesám zvuk. Tyto dva programy, tedy zobrazí písmenko na které bylo kliknuto a vyloudí to zvuk písmene. Žadné „ZET“, „EM“, ale jen „Z“, „M“. To mě na podobných produktech vždy štvalo. Přece zima není zetiema.

Pokud už písmena znáte, můžete zkusit další hry

 

 

Další moc pěkné prográmky jsem našla na stránkách ucimesecist.cz. Najdete tam tyto výukové aplikace:

  • Přehled písmenek – ukázky písmenek a slov která na ně začínají. Počáteční písmeno – k danému obrázku, vyber správné počáteční písmeno

 

Další web který mě na první pohled nadchnul je skolasnadhledem.cz, ale po bližším prozkoumání jednotlivých prográmků přišlo zklamání. Většina výukových programů obsahuje jen dvě, tři stabilní otázky. Po opětovném spuštění je tam to samé. Některé programy jsou dokonce chybné. Tož ale dá se tam něco najít. Každopádně pro mě je to velká inspirace 🙂

Znáte nějaké další online výukové aplikace? Do komentu s nimi.

 

Produkty na čtení k vytištění

Bezva servr, kam maminky, učitelé a jiní lidé dávají své produkty pro děti je eschovka.cz. Je tam toho však už tolik a kolikrát dost různorodé kvality, že je tam těžké se zorientovat a dolhledat co člověk zrovna potřebuje. Tak jsem se tam trochu vrtala a zde je pár tipů:

Pexeso slovo-obrázek


Černobílé pexeso na čtení slov na 3.
Cena: 0 Kč

Pexeso slovo-obrázek zvířata


Barevné pexeso se zvířátky.
Cena: 15 Kč

Pexeso slovo-obrázek zvířata


Barevné pexeso se zvířátky.
Cena: 15 Kč

Pomíchaná písmenka


Obrázek a k němu rozházená písmenka.
Cena: 0 Kč

Barvy text

Abeceda set


Zajímavý samoučící set abecedy. Po laminaci lze trénovat i psaní písmen.
Cena: 110 Kč

Skládání slov s obrázkovou nápovědou


Rozstříhané obrázky s textem, jednoduché puzzle. Po složení se objeví i slovo.
Cena: 35 Kč

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *