Funkce – výuková hra

Funkce je jako krabice s dírami. Napiš číslo do díry v závorkách, potvrď entrem a koukej co ti vypadne z díry vpravo. Hledej takový vstup aby vpravo vypadlo číslo 7.

Podařilo se ti zjistit pro jaké x je f (x) = 7 ? Pokud ano, vymysli si další příklady, třeba:

f (a) = 19
f (b) = 101
f (c) = -13

Už víš jaký výpočet se skrývá v krabici?

Tuto hru si můžeš zahrát i naživo. Jeden hráč je funkce a druhý hledá správné x (více zde).

Hledej řešení

Tahle hra není jen o tom pochopit kus matematiky. Učí nás něco mnohem důležitějšího – hledat řešení. Nemusíme všemu rozumět a přesto řešení nalezneme. I když jsme nevěděli, co se skrývá uvnitř krabice, dokázali jsme docela rychle nastavit výsledek jaký se nám líbí.

Až příliš často se vzdáváme. Řekneme si, je to těžké, to se nedá, je to blbost, nebo že ostatní mají štěstí (trefili číslo na pátý pokus). A aniž bychom sami něco zkusili, pokusili se pochopit souvislosti, smeteme problém ze stolu. Všechno má své řešení, jen je třeba jej najít.

Schopnost řešit problémy si můžeš procvičovat také na hlavolamech.