Hraní

Říká se, co Čech to muzikant a platí to i v době přehráváčů. Prostě pasivně poslouchat hudbu a aktivně si hrát, jsou dvě rozdílné věci. Hrát se dá opravdu na všechno, stačí to jen zkusit. Ani noty nemusíš znát. Já třeba hraji hlavně podle sluchu. K hraní skutečně stačí jen jen chuť a trpělivost. Trpělivost to zkoušet. Nemusíš mít dokonce ani žádný drahý hudební nástroj. Hrát se dá opravdu na všechno. Však mrkni na následující video 😀

Vyrobit si vlastní hudební nástroj je velmi snadné. Ukazovali jsme si jak si vyrobit bubínek, tím můžeme udávat rytmus. Ale i jednoduchou kytaru, na kterou budeme schopni vybrnkávat melodie, si vyrobíme během několika minut! Mrkni sem – jak vyrobit kytaru.

Barevné noty

Určitě se naučíš zahrát písničku i bez not. Stačí zkoušet a hledat jednotlivé tóny písničky. A pak si zapomatovat sekvenci ťuků, brnků, cinků,… Občas se však noty hodí. Noty, které ti teď představím jsou velmi snadné. Hrála jsem podle nich už od malička. Nedávno jsem je zkoušela na lidech, kteří v životě na nic nehráli a během 10 min byli schopni zahrát písničku.

1) Barevně si označ stupnici

Když třeba na klavíře mačkáš postupně klávesy vedle sebe, hraješ stupnici. Třeba začátek písničky Vyletěla holubička ze skaly. Stupnici označujeme sedmi písmenky, které se opakují:

…. C D E F G A H C D E F G A H C D E F ….

A celá finta barevných not spočívá v tom, že si tu stupnici vybarvíš. C – červeně, D – žlutě, E – zeleně, F -fialově/růžově, G – modře, A – černě, H – hnědě. A těmito barvami si označíš i odpovídající klávesy, struny, ďurky,…

Obr.1: Céčko u kláves je bílá klávesa vlevo od dvou černých.

Tak si můžeš označit stupnici všech možných nástrojů. Třeba flétnu, xylofon, kalimbu, harfu, … Některé nástroje je však nutné na začátku naladit.

Obr. 2: Kalimba je něco mezi kytarou a klavírem. Hraje se brnkáním na železné plíšky. Stejně jako většinu strunných nástrojů ji však musíme poprvé naladit.

2) Hrej

A teď zkus vybrnkat písničku. Pro začátek tu mám Skákal pes. Noty se čtou stejně jako text, zleva do prava.

Další noty k vybarvení:

Prší, prší, jen se leje (pdf)
Běží liška k Táboru (pdf)
Holka modrooká (pdf)
Pec nám spadla (pdf)
Skákal pes (pdf)

2 komentáře na „Hraní“

  1. Dobrý den, prosím vás máte číselné noty na nástroj kalimba 8.Věk dítěte 4 roky,zná číslice.Děkuji Gutová

  2. Dobrý den, ne mám jenom noty k vybarvení, ale není problém nahradit barvu číslem, pokud má dítě problém s barvami. Jinak vzhledem k tomu, že hudba je umělecká činnost, podobně jako třeba malování a na tu se aktivuje pravá mozková hemisféra, domnívám se, že užití symbolů a znaků (čísla písmena) by mohlo být v souvislosti s hraním na škodu. Znaky zpracovává zase levá mozková hemisféra a přepínání mezi těmito dvěma půlkami mozku je velice náročné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *