Jak se bránit útokům kluka?

Holky zlobí-li vás často nějaký kluk (drcá do vás, tahá za copy, provokuje, apod.) je to  proto, že se mu líbíte a snaží se zaujmout vaši pozornost. Bohužel ale neví, že pozornost holky se získává jiným způsobem, než pozornost kluka.

Nevšímání (ignorace) z vaší strany většinou nefunguje a má přesně opačný efekt. Říká se, že to nejhorší, co může jeden druhému dělat, je – nevšímat si ho – chovat se jako by nebyl. Proto děti zlobí rodiče, psi dělají neplechy, kluci zlobí holky a naopak. Protože negativní reakce (okřiknutí, výprask) je lepší než žádná reakce. Z tohoto pohledu možná vy tomu klukovi ubližujete více, než on vám.

Zkuste tedy změnit své chování k němu – více si ho všímat. Třeba ho občas jen pozorovat. Pozdravit, oslovit, prohodit s ním pár neutrálních vět. Požádat o nějakou drobnost, požádat ho o pomoc. Ideálně něco, kde se může blýsknout svými schopnostmi. „Honzo, podej mi tu tužku… Smazej prosímtě tu tabuli tam nahoře… Zatáhni žaluzie… Co je to tam za klikihák? Hej Milane, co je tam na tabuli napsané?…“ Klukům lichotí, když jsou žádání, když je někdo potřebuje. Říkám žádání. Žádost nepatří mezi přirozené způsoby komunikace holek, tak to trochu dovysvětlím. Kluci se ŽÁDAJÍ o pomoc. Holky se PROSÍ o pomoc. Žádost je krátká stručná věta rozkazovací bez zbytečných zdvořilostí. Prosba je věta přací obsahující zdvořilostní fráze a vysvětlení proč vůbec pomoc chcete. Zde malá ukázka:

„Lenko, podej mi prosím pěkně tůůžku. Zakutálela se mi tam k tobě a …“

„Lenko, podej mi tužku, máš ji u nohy.“

„Honzíku, podej mi prosím tě tůůžku. Zakutálela se mi tam k tobě a …“

„Honzo, dej mi tužku co máš u nohy.“

Kluk prostě nemá nervy na to, než se holka vyžvejkne. Než mu sdělí všechny své dojmy a pocity ohledně toho, proč by tu tužku měl zvednout právě on a ne nikdo jiný. Očividně tu tužku tak akutně nepotřebujete, když o tom dokážete tak dlouze žvanit… Hele nemějte to klukům za zlé. Zatímco geny holek v pravěku seděly v jeskyni a společně vymýšlely nové způsoby jak využít oheň, konzervovat jídlo či si předávali zkušenosti o jedovatosti a léčivosti různých rostlin. Geny kluků běhaly s oštěpy po okolí a snažili se dosmejčit do jeskyně něco ke konzumaci a konzervaci. A při takovém lovu je zdvořilost na škodu.

„Drahý Huberte, byl bys tak laskav a nadběhl té lani zleva? Víš, tam v předu je taková velká skála, kterou bude pak muset oběhnout zprava a já ji potom snáze zasáhnu oštěpem.“ Tito zdvořilí lovci, umřeli v pravěku hlady. Ti co se dožili dnešních dnů, komunikovali efektivně, rázně, rychle, stručně: „Hube! Zleva!“

Tolik malá odbočka, jak potěšit kluka svou pozorností formou štěkavých žádosti. Když kluk vašemu požadavku vyhoví, super, když nevyhoví, nevadí o to vůbec nejde. Důležité je, že jste si ho všimly. A on už tedy nemusí na sebe upozorňovat nepříjemným způsobem. Navíc jej tak učíte, jak získat pozitivní pozornost od holky.

Klidně to můžete zahrát do extrému a svou pozorností ho umlátit. Třeba z něj celý den nespustit oči. Až mu to bude nepříjemné. Možná se na vás oboří: „Co furt čumíš k…?!“ na to reagujte obdivně: „Obdivuju tvé silné mužné tělo. Ty posiluješ? Můžu si sáhnout na tvé bicáky?“ Dělejte si z něj prdel. Každou jeho aktivitu obdivně okomentujte. Pronásledujte jej. A nezapomeňte jej zahltit svými požadavky. Takovou nechtěnou pozorností můžete celou situaci obrátit tak, že nakonec on bude utíkat před vámi, jako celebrita před svými posedlými faninkami. Tím samozřejmě nechci říct, že máte vždy vyhovět potřebám kluka! To ani omylem! Navíc když vás terorizuje… Jen vám chci představit další možnosti, které můžete vyzkoušet. Udělat si z útočníka oběť je jedna z nich. Nechat ho pocítit, jak nepříjemná může být pozornost druhého, může být docela účinné řešení. Prostě když to co děláte nefunguje, zkuste to jinak, třeba úplně opačně. Ale nikdy se nesnižujte k ničemu, co by vám nebylo příjemné. Pokud by vám role posednuté faninky nebyla příjemná, nedělejte to. Pokud vám to příjde jako zajímavý pokus, udělejte si z otravného protivy pokusného králíka.

Tenhle článek se týkal otravného, dotěrného zlobení např. spolužáků. Nebavíme se tu o nebezpečných útocích násilníků, kteří přepadávají a ohrožují holky a ženy na zdraví. Na toto téma je zajímavý článek např. zde: vlasta.cz/sebeobrana. Všimněte si, že i v tomto článku je věnováno hodně prostoru správné tvrdé komunikaci.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *