Jak se hraje kvarteto

Zase jedna stará hra z šuplíku prababičky. Tentokrát karetní. Kvarteta byly svého času velmi populární, neboť se dají udělat na libovolné téma (od motýlů a zvířat přes lokomotivy, auta, stíhačky, až po české spisovatelé a podobné školské potřeby).

 

Obr.1: Písmenkové kvarteto, obsahuje osm písmenek, každé ve čtyřech tvarech.

O co jde? Kvarteto tvoří 8 x 4 = 32 karet. Karty jsou rozdělené do osmi skupin, každá skupina tedy obsahuje čtyři karty. Každá skupina tvoří kvarteto. Na obr.1 nahoře vidíme kvarteto, kde skupiny tvoří písmenka. Každé písmenko je ve čtyřech tvarech – velké a malé, tiskací a psací. Kvarteto ptáků by mohlo mít např. skupinu dravců, pěvců, vodních ptáků, apod. V každé skupině by pak byly čtyři exempláře ptáků (orel, káně, sokol, výr). Pro lepší orientaci bývaji karty označeny číslem a písmenem (A1, B1, C1, D1, A2, B2, C2, D2,….., A8, B8, C8, D8), kde číslo označuje skupinu a písmena, pak jednotlivé prvky v skupině.

Cílem hry je nasbírat co nejvíce kvartet (čtveřic), tedy kompletních skupin.

Hra začíná tím, že se rozdají všechny karty. Hru musí hrát minimálně tři hráči. Jeden z hráču začne tím, že si vybere jiného hráč a požádá jej o nějakou konkrétní kartu, nejlepe takovou kterou potřebuje.

  • Má-li dotázaný hráč kartu, musí jí odevzdat a vyzyvatel (ten co se ptal) si jí vezme a pokračuje dál. Na tahu zůstává stejný hráč a dál žádá kteréhokoli hráče o nějakou kartu (např. „Lenko, máš D3?“). Jede tak dlouho, dokud se nesplete.
  • Nemá-li dotázaný hráč kartu, řekne že jí nemá a dostává se tak na tah (tedy dotázaný hráč, který neměl požadovanou kartu je na tahu).

Podaří-li se někomu nasbirat kvarteto, ohlasí to, vyloži jej před sebe na stůl a hra pokračuje. Hra končí ve chvíli, kdy se vyloží poslední kvarteto a nikdo už nemá karty v ruce. Vítězí ten, kdo nasbíral nejvíce kvartet.

Ukázka hry

Aleš, Bára a Cyril hrají kvarteto. Zamíchali a rozdali si všechny karty. Každý má 11 karet až na Cyrila, který proto začíná. Cyril si vybere jedno z hráčů a ptá se jej.

C: „Aleši máš malé psací P?“

A: „Ne, nemám. Takže jsem na řadě. Báro máš velké tiskací A?“

B: „Ano mám. Tady je.“ Podává kartu s velkým tiskacím A Alešovi. A ten pokračuje.

A: „Cyrile máš malé psací A?“

C: „Ne, nemám. Takže jedu. Báro máš malé psací P?“

B: „Ano mám. Tady je.“ Bára podává kartu malého psacího P Cyrilovi.

C: „Adame, máš velké tiskací P?“

A: „Ano mám. Tady je.“ Adam podává kartu velkého tiskacího P Cyrilovi.

C: „Kvarteto!“ Jásá Cyril a vykládá čtyři karty Péček na stůl. A pokračuje.

C: „Báro máš malé tiskací L?“

B: „Ne, nemám. Takže jedu. Adame máš malé tiskací L?“

A: „Ano mám. Tady je.“ Adam podává Báře kartu malého tiskacího L.

Ukázka historických kvvartet

Obr.1: Staré motýlí kvarteto i s popisky o jednotlivých motýlech.
Obr. 2: Kvarteto stihaček, má čtyři typy stíhaček ke každé z osmi zemí.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *