Jak si vyrobit razítko

Zkoušeli jste si někdy vyrobit razítko? Razítko se dá vyrobit ze všeho možného. Nejjednodušší razítko vyrobíš z listu. Stačí sebrat nějaký list ze stromu, natřít ho třeba vodovou barvou a obtisknout na papír.

Když chceš tisknout něco jiného než listy, musíš už si razítko vyrobit. Razítka se dají vyrobit z brambory. Bramboru rozřízneme napůl, na odřezanou část nakreslíme obrázek razítka a to potom nožíkem opatrně vyřízneme. Pokud máme zajímavé vykrajovátka na cukroví, můžeme použít je jak radí na webu napadyproanicku.cz.

Knihy se také tisknou pomocí razítek. Jednotlivá písmenka se vyskládají do rámu a obtisknou na celou stránku. Dnes už se razítka nedělají ručně, ale pomocí strojů.

Místo brambory můžeme použít i jiné materiály. Razítko se dá vyřezat třeba z gumy, nebo vystřihnout z pěny (zde jsou návody v angličtině).

Nastříhej pěknové písmenka, napíchej je do polystyrenu a máš razítko.

Možná znáš pěnové písmenka, které se dělají jako puzzle pro děti. Můžeš je použít celé a udělat si doma knihařskou dílnu, nebo z nich vystřihnout své vlastní tvary (viz. obrázek vlevo). Někde jsem zahlédla použít i plastelínu.