Jak vyrobit kružítko

Kružítko zná každý a asi málokoho napadne si kružítko vyrábět. Jenže kružítko nenosíme po kapsách každý den a tak se může stát, že jej nemáme, když jej potřebujeme. Třeba před písemkou z geometrie 😛 Kružítko je taky na prd, když potřebuješ narýsovat kružnici o větším poloměru, např. při:

  • šití pláště, nebo kolové sukně
  • vytyčení základů pro indiánské týpi, nebo jurtu
  • bourání nového okna v hobytí noře
  • výrobě rytířského kulaté stolu
  • výrobě terče na lukostřelbu
  • zjištění zda se 3metrová brána do dvora bude dát otevřít

Na výrobu jednoduchého kružítka ti stačí papír, tužka a špendlík. Do papíru uděláš dvě dírky, vzdálené od sebe na poloměr kružnice. Do jedné strčíš tužku do druhé píchneš špendlík a můžeš rýsovat. Chce to kus cviku, ale ani s kružítkem ti to nešlo hnedka.

Jak snadno lze nahradit kružítko. Čtverečkový papír je lepší, protože čtvereček má 1/2 cm, takže snadno nastavíme poloměr kružnice.

Pro větší poloměry třeba vytyčení kruhového tábořiště, ti stačí provázek a kolík. Kolík zabiješ do země, přivážeš k němu jeden konec provázku a s druhým koncem chodíš dokola.

K výrobě pláště či sukně, můžeš také použít provázek, ale jednodušší je látku dobře poskládat a pak střihnout růžek O:)

A že zrobit kolco, není žádná věda a zvládne to i čtyřleté dítě, vidíš na fotce dole.