Jak vyrobit prak (rotační, ze šňůry)

Já si prak vždycky představovala jen jako Y s gumou. Pak mi ale vrtalo hlavou o čem zpívá Vosokovec s Werichem v písničce David a Goliáš. Jak „s prakem zatočí“, copak prakem se točí? No a nedávno jsem zahlídla kus dokumentu, který rozšířil mé obzory. Mluvili o praku – prastaré střelné zbrani, která tu byla mnohem dřív než všechny gumy. Prostě stačí kus pevného špagátu a máte v rukou efektivní střelnou zbraň s kterou složíte i Goliáše 🙂

Hele ono s touhle srandou můžete napáchat docela dost škody. Je fakt blbost si s tím hrát na děckém hřišti uprostřed sídliště. Můžete někomu ublížit nebo vymlátit pár oken. Takže sedněte raději na kolo a na trénování si najděte opuštěné místo, bez lidí a daleko od všeho rozbitného 😉

Titulky na youtub zapnete pomocí ikony vpravo dole.

No a teď k výrobě a střelbě z praku. Níže jsou dvě videa. K prvnímu je krátké úvodní povídání v angličtině. Pokud vás zajímá, co to tam vypráví, zde je k tomu slovní zásoba na procvičení slovíček. A pokud tam ty slovíčka neslyšíte, zapněte si titulky (viz. obrázek vpravo). Samotná výroba praku je pak beze slov. No a druhé video je bez komentáře celé a představí vám různé způsoby střelby z praku. Tož tak přeji příjemnou zábavu 🙂

 

No ještě by se tu asi hodilo něco o úhlové rychlosti, ale jak tak na to koukám su tam nějaké derivace, goniometrie, radiány a nad tím se mi fakt teď nechce přemýšlet. Beztak bych nakonec zjistila, že to je zase jen dráha/čas, kde dráha je obvod kruhu… Jdu si raději vyrobit ten prak 🙂

1 komentář na „Jak vyrobit prak (rotační, ze šňůry)“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *