Jak vyrobit sněžnice

Několikrát se mi už stalo, že jsem uvízla v zasněžené krajině a musela se brodit sněhem. Kdo to taky zažil, ví jak je to obtížné. Ať už jde o čerstvý sníh po kolena, nebo ledovou krustu, která se občas prolomí a občas vydrží, chůze takovým terénem je nesmírně vyčerpávající.

Jednou jsme takhle šli pitomé 3km snad 10 hodin! Bylo to na mašli. Do cíle jsme vyčerpaní dorazili před půlnoci. Naštěstí jsem se nikdy neocitla v tomto průseru sama a měla jsem po boku zdatné kamarády, kteří razili cestu. Takové situace se snadno mohou stát člověku osudné a přitom v našich horách roste záchrana vždy na dosah ruky. Pojďme se společně mrknout jak si vyrobit provizorní sněžnice.

Jak si sněžnice přikurtovat k noze, že fakt fungují a že se dají vyrobit i profesionálnějším způsobem, můžete vidět na dalším videu:


Tady ještě jeden návod na výrobu trvanlivějších sněžnic z přírodních materiálů (v angličtině).

Jak fungují sněžnice?

Jak to, že stačí přivázat k noze nějaké placaté nesmysly a najednou se boj o přežití změní v příjemnou zimní procházku? Princip sněžnic je stejný jako u běžek, lyží a dalších zimních udělátek. Jde o to snížit tlak, kterým působíme na sníh. V článku o tlaku (pokus 1) jsme zjistili, že i když něco váží stejně, může to tlačit různě. A tak jako se nám tužka v pokusu nepříjemně zapichovala do dlaně, tak se my tenkými nožkami zapíchneme do sněhu. Když však zvětšíme své šlápoty sněžnicemi, naše hmotnost se rozloží na větší plochu a snížíme tak tlak, kterým působíme na sníh. A když méně tlačíme na sníh, měně se i boříme.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *