Kresba z fotky

V článku o průmětu jsme si ukázali, jak zvětšit obraz vlka pomoci geometrie. Použili jsme stejný princip, kterým se v kině promítá film. Tento postup je fajn, potřebujeme-li překreslit nějaký jednoduchý tvar či obrys. Kdybychom však chtěli tímto způsobek kreslit celý obrázek i s detaily uvnitř, asi bychom moc nepochodili.

K překreslení a zvětšení fotografie se používá síť. Tuto techniku mě naučila moje babička. Za války se jako děvče ocitla v německém koncentračním táboře. A díky tomu, že dokázala namalovat portrét z malé fotky na doklady, přežila. K dennímu přídělu jídla (20 dkg chleba a misky „polévky“) si kreslením občas přilepšila nějakou tou bramborou…

Zvětšování přes síť

Přes fotografii si nakreslíme síť (mřížku). Síť nemusí být nutně čtvercová, ale je dobré zachovat kolmost.  Stejnou síť, ale ve větším si pak jemně nakreslíme i na výkres. Jak znázorňuje obrázek 1.

Obr 1.: Přes fotografii jsme narýsovali síť 4 × 4. Stejná síť, ale větší je jemně narýsovaná i na výkresu vpravo.

K promítnutí malé sítě na větší papír, nám skvěle poslouží trojčlenka.

Př. 1.: Fotku jsme rozdělili na centimetry. Každý čtvereč má tedy velikost 1 × 1 cm. Rozměr sítě na fotografii je 4×4 (4 čtverce svisle a 4 vodorovně jako na Obr.1). Kolik cm bude měřit čtverec na papíře, když kratší strana papíru měři něco přes 20 cm?

Kreslení

Výsledný portrét z videa.

Samotné kreslení pak probíhá tak, že do odpovídajících čtverečků zakreslujeme jednotlivé části z fotografie. Na obrázku 1 například vidíme, že oko holčičky se nachází na rozhraní prostředních čtverců. A zasahuje zhruba do půlky spodní hrany čtverce [2,2]. Tak překreslíme všechny linie z fotografie. Stejným způsobem pak i vybarvujeme jednotlivé plošky. Porovnáváme, která část je tmavší která světlejší. Dobré je si celý papír na začátku jemně vybarvit. To abychom nakonec mohli ještě zdůraznit nejsvětlejší místa – ugumováním.

Celý postup jak nakreslit portrét vpravo, je znázorněn na následujícím videu.

 

Při kreslení se snažime pouze o zachysení tvarů a křivek. Jakmile místo trojúhelníků, měsíčků, oválků, šišek apod. začnete kreslit oko, pusu, nos, přestane se kreslení dařit. Proč tomu tak je, se dozvíte v článku Mozek a kreslení. Také se tam dozvíte, že kreslení není jen zábava, ale rozvíjí inteligenci.

Kreslení opravdu není nic složitého, čtení a psaní je ve srovnání s kreslením hračka. Sem se podívej jak dopadl první pokus moji kamarádky. Nejtěžší bylo jí přemluvit, aby to vzala do ruky tužku, pak už to šlo samo.