Spojené nádoby

Pod pojmem spojené nádoby rozumíme princip, který vyrovnává hladinu vody (tekutiny) v nádobách, které jsou navzájem propojené.

Podívej co se stane s nádobami vpravo, když je propojíme hadičkou (najeď myší na obrázek vpravo). Všechna voda z vrchní nádoby vteče do spodní nádoby a spodní nádoba přeteče. Hladniy všech propojených nádob se potřebují vyrovnat. Proto zůstane část vody i v hadičce.


V jednoduchém pokusu na videu krásně vidíte, jak ve všech nádobách stoupá hladina stejně, bez ohledu na tvar či velikost.

Př.1: Co by se stalo, kdybychom jednu z nádob z videa zašpuntovali a pokus zopakovali?

Kde všude se s tím setkáme?

Obr.2: Konvice na čaj, může být nebezpečná, má li kratší nálevku.

Vzpomenout si na princip spojených nádob, je dobré nápříklad kupujeme-li konvičku na čaj. Bude-li mít konvice kratší „chobot“, než je baňka na čaj, můžeme se pak snadno opařit. Při nalévání takové konvice, nám horký čaj začne vytékat „chobotem“.

Obr.3: Sifón u odtoků brání smradu z kanálu.

Jiný příklad spojených nádob najdeme v koupelně. Když se podíváte pod umyvadlo, místo obyčejné trubky tam najdete takovou divnou bambulu. Té se říká sifon. Jak vidíš na obr.3 vlevo, sifon je jen ohnutá trubka, v které vždy zůstane trocha vody. Ta vytvoří špunt, který brání zápachu z kanálu, aby se dostal k nám do koupelny.

Jsou-li špatně udělané odpady, může se stát, že nám voda ze sifonu mizí. Někdo dole spláchne a vytvoří podtlak v trubkách, který nám vodu ze sifonu vycucne. A nám to začne v koupelně smrdět a marně hledáme, kde nám co chcíplo. Přitom stačí upustit trochu vody do umyvadla/ vany/ trochu spláchnout, aby se sifon opět naplnil. A pak samozřejmně vyvětrat.

Dále se s principem spojených nádob setkáme u hadicové vodováhy (viz. Vodorovné a svislé), nebo u zdymadel.