Stirlingův motor

Stirlingův motor je úžasná záležitost nejen pro steampunkery. Na rozdíl od parního motoru, který je na hraní celkem nebezpečný (hrozí opaření, výbuch, apod.) je Stirlingův motor na hraní jako stvořený. A navíc se každý rok koná soutěž o nejlepší Stirlingův motor.

Stirling vymyslel tento motor jako konkurenci pro parní stroje v roce 1816, ale o tom víc na wikipedii. My se pojďme mrknout na technickou stránku věci.

Stirlingův motor funguje na rozdílu teplot. Na jedné straně se vzduch zahřívá a roztahuje (viz. princip teploměru) a na druhé straně se vzduch ochlazuje a smršťuje. Rozdíl teplot přitom nemusí být vůbec velký, rozběhne se třeba nad šálkem čaje jak vidno na následujícm videu.

Rozdíl teplot hm… zní to jednoduše, ale trvalo to pár dní, než mi to hlava vzala. Navíc když vidíte, jak to některým rychle valí, nechce se věřit, že by se tak rychle ten vzduch uvnitř mohl rozpínal a smršťoval. Věř, nevěř, každopádně ověř! A tak jsem se pokusila vyrobit svůj motorek, podle tohoto videa:

Motorek jsem vyrobila, ale už jej nestihla rozchodit (musela jsem do porodnice rodit a tak, a pak už jsem si na to nevzpomněla). Čas však letí a jůtub se plní i zajímavými věcmi, a tak se tam objevil i tento geniální jednoduchý návod na stirlinga:

Na tomto netradičně pojetém stirlingovi, lze krásně vidět princip tohoto motoru:

  1. Na jednom konci zkumavky se vzduch zahřeje, začne se rozpínat a tlačit na píst ve stříkačce.
  2. Stříkačka nadzvedne zkumavku a kuličky se skutálejí do teplé části zkumavky. Když jsou tam teď kuličky není tam vzduch.
  3. Vzduch se tedy přemístil do chladné části zkumavky, kde chladne a smršťuje. Tím vzniká podtlak, který nasává zpátky píst ze stříkačky, zkumavka se vrací zpět a kuličky se kutálejí do studené části. Když jsou tam teď kuličky není tam vzduch.
  4. Vzduch je nyní vytlačen kuličkama do teplé (pravé) části zkumavky a vše může začít nanovo.

Soutěž vyrob si svůj Stirlingův motor

No a asi o tom nevíte, ale už mnoho let běží soutěž o nejlepší Stirlingův motor, takže pokud se ti povede nějakou mašinku sestrojit, máš se kde pochlubit 🙂 Viz zde: Soutěž Stirlingův motor.