Vodorovné a svislé

Obr.1: Olovnice ukazuje svislý směr.

Vodorovnost a svislost jsou dva navzájem kolmé směry.

Svislý směr směřuje svrchu dolů a zaměříme jej pomocí olovnice (obr.1). Olovnice je provázek, na jehož konci je přivázáno cosi těžkého (šroub, tužka, kamínek). Přestane-li se provázek houpat, ukáže nám svislý směr.

Vodorovný směr má vodní hladina. Každá kaluž, každý hrnek s vodou nám tedy ukazuje vodorovnost. K zaměření vodorovnosti slouží vodováha (obr.2). Vodováha má uprostřed nádobku s vodou a bublinkou. Je-li bublinka uprostřed je vodováha ve vodorovné pozici.

Obr. 2: Vodováha ukazuje téměř vodorovný směr. Bublinka by mohla být ještě více uprostřed mezi ryskami.
Obr.3: Vodováha není ve vodorovné pozici. Bublinka je v pravém rohu.

Naopak je-li bublina vodováhy mimo risky, jako na obr. 3, pak nejde o vodorovnost.

Obr. 4: Hadicová vodováha

Existuje ještě hadicová vodováha (obr.4), která využívá princip spojených nádob. Hodí se na zaměřování vodorovnosti na větší vzdálenosti.

Vodováhu si můžeš snadno vyrobit i doma, jak vidíš na videu níže. V tomto případě jde o takový hybrit hadicové a klasické vodováhy do jedné ruky. A co s takovou vodováhou dál? Mrkni na video v článku Převýšení a geometrie.

K čemu je to všechno dobré?

Bez vodorovnosti a svislosti se neobejdou stavebníci (zedníci, obkladači, tesaři, podlaháři, …). A občas je potřebujeme i my doma. Například když chceme pověsit poličku, obraz, postavit rovně stůl (aby nám z něj nevytékala polívka) a nebo si dobře naštelovat kolo. Nebo když pořebujeme něco vyspádovat (okapy, kanálek na odtékání vody, …), protože voda hold do kopce neteče.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *