Zabloudila jsem do hudebnin a našla tam spoustu zajímavých nástrojů. Znáte třeba nosní píšťalku? Nevím jestli je to nástroj vhodný teď do toho rýmového období, ale každopádně je to sranda 😀
Nosní píšťalka
Tohle mi nešlo do hlavy. Jak se probůh hraje na nosní píšťalku? Ale tahle jutubeka mi to hned ukázala. Dokonce na tuhle srandu hraje celé koncerty 😀
Keramická ptačí píšťalka
O tom jak se vyrábí píšťalky jsme si už povídali. Jestli se ti povedlo vyrobit nějakou píšťalku, zkus s ní pískat přes vodu. Třeba tak získáš zvuk ptačího zpěvu, jak to umí tato keramická píšťalka.
Do ptáčí píšťalky se nalije voda a přes ocásek se fouká. Foukáním začne voda bublat (stejně jako když foukáme brčkem do sklínky a rodiče nám za to nadávají :P). No a to bublání neustále mění výšku tonu. Výsledný zvuk pak připomíná ptačí zpěv.
Indiánska flétna
Odborně se tomu říká Panová flétna. Jde o tradiční nástroj amerických indiánu. Má překrásný zvuk. Párkrát jsem ji koupila na vánočních trzích, ale ty jsou spíš na ozdobu (rozladěné a ladit se nedají).
Panová flétna pro skutečné hraní je pěkně předražená. Ale to nevadí. Princip flétny je velmi jednoduchý, jak je vidno na obrázku vpravo, jde jen o duté roury které jsou zašpuntované v různé výšce. Posouváním špuntů, lze flétnu ladit.
Hraje se na to stejným způsobem, jako když foukáte z boku do láhve. A tak není problém nahradit bambusové trubky, flaškami od piva. A místo špuntů nalít vodu do láhví 😉 Hraní je pak trochu méně pohodlné, ale jde to jak dokazují tihle hoši na videu.
Lotosová flétna
Stejný princip, jen místo několika píšťal je jedna. A místo několika šputů jeden, ale posuvnný. Fouká se tedy do stejného místa a tónina se mění posuvem špuntu během hraní.
Může se to zdát složité utrefit rychle správnou polohu špuntu. Ale stačí si s tím chvilku hrát a už se začnou linout první melodie.