Domino

Obrázek z wikipedie, kde se dozvíš více o historii domina.

Hací kameny domina si nelze splést. Jsou rozdělené na dvě půlky. Každá půlka je označena číslem (puntíky). Pro malé hráče, kteří ještě neumí počítat, mohou být místo čísel použitý obrázky, nebo jakékoli jiné symboly. Každá kostka je jedinečná.

Př. 1: Kolik kostek domina obsahuje klasické domino, když víš že se v něm vyskytují jen čísla 1 až 6? A žádné dvě kostky nesmí být stejne (kostka 1|2 je tatáž jako 2|1).

Př. 2: Vypiš (nakresli) si všechny kostky (všechny kombinace čísel 1 až 6.

Pokud se ti povedlo vyřešít dva příklady výše, stačí ti už kostky vystřihnout a máš vyrobené domino!

Jak se hraje domino

Na začátku hry si všichni hráči vezmou 5 až 7 kamenu (podle počtu hráčů) a zbytek se dá na hromádku. Jeden kámen z hromádky se položí na stůl jako startovní. Hráči na střídačku přikládájí kameny na jeden či druhý konec řady. A to tak, aby stejné čísla spolu sousedila. Kdo nemá co dát, musí si vzít z hromádky.

Cílem hry je zbavit se všech kamenů. Zablokuje-li se hra (nikdo nemá co přiložit a hromádka došla), vyhrává ten, kterému zbylo nejméně puntíku (součet hodnot na kostkách v rukou je nejmenší).

Bleskové domino

Domino má bezpočet variant jak jej hrát. Jednou z nich je bleskové domino. Hraje se jen s rozdanými kameny. Když na hráče příjde řada, snaží se zbavit co nejvíce kamenů naraz. Opět vyhrává ten kdo se jako první zbavil všech kamenů, nebo v případě zablokované hry, ten co má nejméně puntíku na zbylých kamenech.

Další varianty jak hrát domino se dozvíš zde. A nebo si vymysli své vlastní pravidla 😉