Co je to malá násobilka?

S malou násobilkou se trápí mnoho školáků. I když jde o jednoduchou logickou věc – násobení dvou čísel, které jsou menší než deset. Násobení si můžeme jednoduše představit, jako obsah obdélníků. Jak vynásobit dvě čísla, když neumíme malou násobilku zpaměti?

Jak vynásobit dvě čísla?

Mám vynásobit 3 x 5. Neumím ale malou násobilku a nemám k dispozici kalkulačku. Představ si (nakresli si) 3 komínky, každý postavený z pěti kostek. Jinak řečeno nakresli 3 krát komín vysoký 5 kostek. A teď spočítej kolik kostek je třeba na postavení těchto komínku.

Když teď ty komínky srazíš k sobě, dostaneš zeď která je 5 kostek vysoká a 3 kostky široká. A takhle můžeš jednoduše násobit jen se čtverečkovým papírem.

Chápeš to? Jestli ano, gratuluji! Pochopil si nejen násobení, ale už umíš vypočítat i obsah čtverce/obdélníku!

K čemu se učit malou násobilku?

Proč se mám učit malou násobilku zpaměti, když si to můžu takhle jednoduše spočítat? Je pravda, že tímto způsobem můžeme vynásobit libovolné čísla. Potíž je v tom, že u násobení větších čísel už budeme počítat čtverečky pěkně dlouho. Schválně zkus si spočítat pomocí této metody 8 x 9, nebo 12 x 15. A zjisti jak dlouho ti to trvá.Výsledku 125 x 463 už by ses nedopočítal vůbec.

Když se ale naučíš rychle násobit čísla do 10, tedy malou násobilku, budeš schopen násobit i velké čísla v rozumném čase. A to pomocí násobení pod sebou.

A jak se naučit malou násobilku? No nezbývá než procvičovat a procvičovat. Pomoct ti může tento šikovný prográmek na procvičování malé násobilky. A pokud procvičuješ, procvičuješ a stále ti to neleze do hlavy, zkus si vyrobit papírovou kalkulačku na malou násobilku.

Papírová kalkulačka na malou násobilku?

Podobné kalkulačky se používaly v dobách, kdy klasické kalkulačky ještě neexistovaly. Princip je jednoduchý. Jde v podstatě o stejnou tabulku jako na předchozím obrázku s tím rozdílem, že nevypisuješ všechny čísla od začátku, ale zapíšeš jen to poslední (vpravo dole), tedy výsledek. Takhle máš 100 tabulek v jedné. A např. výsledek 4×5 vyčteš z této „kalkulačky“ tak, že najdeš místo, kde se protne čtvrtý řádek s pátým sloupcem.

Na následujícím obrázku je vypočtený začátek této tabulky/kalkulačky. Zvládneš vyplnit všechny čísla? Do zvýrazněného fialového čtverce patří výsledek 4 x 5, neboli počet čtverečků zvýrazněného obdélníku.

K zamyšlení

Co když zapomenu? 3×7 jsou to 3 komínky 7 kostek vysoké, nebo 7 komínku 3 kostky vysoké??? 3 sloupce nebo řádky? Co mám dělat? Jak si to mám zapamatovat? Pomóóc 😮

Když nevíš, musíš zkoušet. Tak vyzkoušej, jak se liší výsledek, když přehodíš čísla násobení?