Jak si vyrobit píšťalku

Píšťalka se vždycky hodí. Ať už chcete dělat rozhodčího, nebo potřebujete přivolat pomoc v divočině, nebo chcete zkusit něco jednoduššího, než se pustíte do výroby flétny 😉 A nebo jen chcete ostatním lézt na nervy nepříjemným pískáním.

Kdo se bojí o prsty, zůstane u brčka…

Píšťalka z brčka

Vyzkoušeno funguje. Ten stříhaný konec je jen zřeba fakt dobře uhladit, narovnat. To aby výsledné zobáčky byly skutečně placaté a mohly kmitat. Protože právě to kmitání (vibrování) vytváří zvuk.

Píšťalka z kůry

Komu už svěřili do ruky nůž, může vyzkoušet něco náročnějšího. Třeba tuto píšťalku z vrbového proutku. Vyrobit si takovou píšťalku patřilo k běžným dovednostem všech dětí. Tak to taky vyzkoušejte. Dá se na to použít i jiný proutek než vrbový.

Píšťalka z bezu

Tady se využívá bez. Píšťalka je celodřevěná a měla by být tedy odolnější než ta předchozí. Bez je křak co roste všude možně, na jaře bíle kvete, pak má černé bobule, ale co je důležité uvnitř větví má měkkou dužinu, která se dá snadno vyšťárat, třeba drátkem, nebo hřebíkem. A pak máme dutý klacek. Což je super základ pro pořádnou píšťalku. Tady mám dva návody (český a slovenský):

Píšťalky na hudební produkci

A kdo má daleko do přírody, může vyzkoušet píšťalu z plastové trubky.

A ještě jeden zajímavý návod na indiánskou píšťalku.

Pokud jste narazili na jiné zajímavé návody, nasdílejte odkaz tu odkaz. A pokud se vám nějaká z píšťalek povedla vyrobit taky se pochlubte v komentářích 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *