Proč něco vyrábět?

Trénovat si zručnost, něco vyrábět, kreslit, šít, stavět si… prostě používat ruce k něčemu tvůrčímu je velmi důležité. Zatímco při čtení a počítání se zaměstnává jen jeden smysl a to zrak. Když něco vyrábíme zaměstnáváme tím mozek naplno. Kromě zraku a hmatu pracujeme v 3D prostoru a i když se to nezdá je to pro náš mozek pěkná fuška. Vyhodnocovat neustále co je dál a co blíž je skutečně náročný proces.

NAO robot kterého vidíte na obrázku, na to potřebuje další speciální senzor (smysl). A ten mu slouží spíš na to, aby do něčeho nevrazil. Uchopit třeba jen předmět ze stolu je pro tohoto robota velmi náročné. Říkám to tu proto, abyste si trochu představili, jak náročné úlohy řeší náš mozek, jen když zvedneme nůžky ze stolu. A teď si představte jak nám musí hučet v hlavě, když něco vystřihujeme, šroubujeme, snažíme se strefit nit do jehly!

Takže pokud na tom chceš být lépe než NAO robot, nepodceňuj rukodělnou činnost! A každý den si vyrob aspoň něco malého pro radost. Může to být zvířátko vystřižené z papíru, domeček pro skřítky vyroben z větviček a mechu, loďka z papíru kterou pustíš po kaluži. Tímhle hraním získáš víc, než přečtením tuctu encyklobedií – získáš zkušenost!

A pro inspiraci vznikla tato rubrika: http://e-skola.zolta.cz/category/kutil/

Nejlepší hračky jsou ty vlastnoručně vyrobené. Zabavíš se hned dvakrát. Jednou při výrobě a pak při samotném hraní. Ušetří rodičům peníze a můžeš si s nimi dělat opravdu co chceš. Můžeš je i zničit a vyhodit a nikdo ti to nebude vyčítat 😉