Asijská inkoustová malba

Nejen Čína, ale v podstatě celá Asie od Japonska po Indii má tisíciletou tradici v tzv. inkoustové malbě. Jde o jednoduchý, rychlý a výstižný způsob malování. Já tento styl obdivuji už od dětství z ilustrací pohádkových knížek.

Tradičně se maluje štětcem na hedvábný papír, ale můžeme s klidem použít obyčejný výkres. Nemusíme rovněž zůstávat jen u jednoho inkoustu a můžeme se pustit do barev. Když jsem neměla po ruce inkoust obarvila jsem vodu jednoduše temperou nebo vodovkou. No a tím jsem se nevědomky dostala od inkoustové malby k akvarelové (malování vodovkami). Nedávno jsem totiž zjistila, že princip je stejný. V inkoustovē i vakvarelové malbě malujeme obarvenou vodou různých odstínů… A ne přímo barvama!

Podstata inkoustové malby:

  1. Do několika kalíšků (třeba víček od PETek) si namícháme různé odstíny inkoustu (ředíme vodou). Do prvního dáme třeba čistý inkous, do dalších kápnem trochu vody. A z předchozích kalíšků nanášíme štětcem inkoust (naředěný) do další. Tím získáváme stále světlejší odstín.
  2. Neopravujeme. Chyby neexistují. Ať už nakreslíme cokoli, nesnažíme se to opravat, ale přemyšlíme jak to zakomponovat do malby. Sebekřivější a nepovedenější tah vypadá lépe, když ho necháme tak, než když se jej snažíme opravit.

 

Jeden z nejjednoduších motivů, kterým můžeme začít je bambus:

K bambusu pak můžeme přidat malého ptáčka:

Ptáčci nám opět vzniknou jednoduše z několika malo fleků, které opatříme zobáčky a nožičkami.

Dalším tradičním tématem inkoustové malby jsou třeba volavky,

rozkvetlé stromy, nebo

hory v mlze.


No a pod klíčovým slovem „sumi e“ najdete mnoho další a další inspirace, třeba na youtubku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *