Prak, energie a práce

Možná jste si už zkoušeli vyrobit prak, z větve ve tvaru Y a gumy. Jak nebezpečná je taková zbraň v porovnání s vzduchovkou nebo pistolí se dozvíš v následujícím videu. Mimo to zabrousíme do fyziky, konkrétně k pojmům energie a práce. To abychom pochopili, co tam vlastně Vidlák počítá 🙂

 

Ještě pár slov k termínu energie, kterou kolega na videu počítá. Energie je schopnost tělesa konat práci. Ale v podstatě je to to samé, co práce. Jak enrgie tak práce, mají stejnou jednotku – J jouly (džauly). Je to spíš takové slovíčkaření. Natažená kuše, která leží na stole jako pecka ,sice nevykonává žadnou práci, ale má v sobě energii tu práci teoreticky vykonat (na rozdíl od kuše nenatažené).

Takže jsme se zbavili docela složitého pojmu energie a udělali jsme z něj mnohem jednodušší práci 🙂 Zbývá vysvětlit co je to práce…

Př. 1: Který z těchto nosičů na fotce vykoná více práce a proč?

Obr.2: Tatranští nosiči zdoj: topky.sk

Je zřejmé, že klučina v oranžovém tričku vykonává větší práci, protože vláčí těžší náklad. Kdo toho přenese víc, vykoná větší práci.

Př.2: Dva nosiči si na Hrebienku naložili stejný náklad 80kg. Ale Janko šel na Zamkovského chatu (detail trasy), zatímco Miro to zanesl až na Zbojnickou (detail trasy). Kdo z nich udělal více práce?

Zdroj: mapy.cz

Hele jen tak mezi námi, mě by to tak úplně stačilo. Čím dál a čím těžší věc někam dosmejčím, tím víc práce zrobím. Z této úvahy by se dal snadno odvodit vzorec : R=m*s (Robota = hmotnost*vzadlenost) a jednotky by mohly být třeba Uf = kg * m 🙂 Jenže našli se takoví šťouralové protivní, co hned vytasili s kolem. A že je rozdíl, jestli závaží nesu na zádech, tahám po zemi, nebo si jej naložím na vozíček. A že tam tedy nemůže být hmotnost, kterou tahám, ale síla kterou to vláčím. Tož něco na tom bude, 50kg na kolečkách uvezu i já (křehká dívenka), ale na 50kg batoh už musí být pořádně silný chlap. Takže vyměníme váhu za sílu a máme práci W (hádám že z anglikého Work):

W = F * s

a jednotky jsou Jouly, beztak protože to někoho napadlo v červenci… 😛

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *