Jak si vyrobit váhy?

Vyrobit váhy je velmi snadné. Stačí ti k tomu petka od mléka, klamerka na prádlo, dva špendlíky a tužka. Jo a pak něco z čeho se udělají misky vah (na fotce jsou to špunty od láhve a provázky), ale stejně dobře můžeš použít kus tvrdšího papíru.

Postup:

  1. Do klamerky (kolíčku na prádlo) napíchni špendlíky, každý z jedné strany. Pokud místo špendlíku použiješ hřebíčky a kladívko jako já, je dobré klamerku nejdřív rozebrat.
  2. Očkem klamerky protáhni špejli. Může to jít ztuha, tak špejli opatrně šroubuj, aby se nezlomila.
  3. Do klamerky chyť tužku (nejlépe hranatou), tak aby byla kolmo ke špejli. Pokud můžeš tužku obětovat tak ji ke klamerce přilep, protože během vážení jinak dost ujíždí.
  4. Strč klamerku s tužkou do láhve.
  5. Vyrob si dvě misky (z tvrdého papíru/špuntů/…). Misky zavěs na tři provázky a svaž na konci.
  6. Kalibrace váhy – zavěs misky na ramena váhy (na špejli) tak, aby váha byla v rovnováze. Tedy aby tužka ukazovala dolů. Pokud jsou misky stejně těžké, měly by být stejně daleko od klamerky. Pokud je jedna z nich trochu těžší, musíš ji přivázat trochu blíže klamerky. Jde o princip páky, který si tu vysvětlime jindy.

TRADÁ! A VÁHA JE HOTOVÁ 🙂

A nebo si můžeš vyrobit váhu z pravítka, nebo z čehokoli jiného. Fantazii se meze nekladou.

 

Proč vyrábět váhu ???

Protože je to sranda.
Protože je třeba zjistit jestli to fakt funguje.
Protože občas je třeba něco zvážit a digitální váha má věčně vybité baterky 😛
Protože s takovou váhou si můžeš jednoduše vyzkoušet a pochopit jinak docela složité příklady z matematiky či fyziky!

A co s váhou dál?

No přece vážit 😀 Pokud ti váha funguje a s prázdnými miskami směřuje tužka dolů, můžeš začít vážit. Pamatuj že jedna miska může být delší než druhá. Rovnováhu ukazuje tužka v lahvi, nikoli poloha misek.

Tak vážení, hurá do vážení! Vypůjč si z kuchyně nějaký materiál na vážení (těstoviny, fazolky, hrášek, …). Do jedné misky vah dej například těstovinu a na druhou misku hrášek. Zjistíš-li, že těstovina je těžší než hrášek, přidávej hrášky dokud nedostaneš váhu do rovnováhy. Když se ti to povede, zjistíš, kolik hrášků váží jedna těstovina (nebo kolik těstovin váží jeden hrášek). Zapiš si to a zkus zvážit jiné věci. Například hrášek s fazolemi apod.

Jak zapsat výsledek vážení?

Vážení zapíšeš jednoduše rovnicí. Rovnice a váha k sobě mají velmi blízko, jak už jsme si vysvětlovali zde. Takže když máš na jedné misce vah jednu těstovinu, na druhé misce třebas čtyři hrášky a váha je v rovnováze. Pak si zjistil že jedna těstovina váží 4 hrášky a zapíšeš to takto:

1t = 4h

Pak třeba zjistíš, že jedna fazole váží tolik co dva hrášky a zapíšeš to takto:

1f = 2h

No a teď můžeš hrát a zkoušet hádat. Hmm. Když k té fazoli teď přihodím tu těstovinu z předchozího vážení a k hráškům přidám ještě 4 bude váha v rovnováze? Noooo, měla by. A ty to můžeš zapsat takto:

1f + 1t = 6h

Nebo můžeš zkusit vypočítat pomocí trojčlenky kolik hrášku budou vážit 3 těstoviny, když jedna váží čtyři hrášky. A výsledek si ověříš na váze!

Tímto hraním s váhou velmi rychle pochopíš spoustu složitých věci, které se budeš učit ve škole třeba až za několik let! A překvapíš staršího sourozence, když mu pomůžeš s úkolem 🙂